PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Dni Połańca 2022

 

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa powrócono do organizacji ,,Dni Połańca”, nawiązujących do ogłoszonego w dniu 7 maja 1794 roku Uniwersału połanieckiego.

Tadeusz Kościuszko, w obozie pod Połańcem, jako najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej, wydał Uniwersał połaniecki, akt prawny, którego celem była poprawa sytuacji chłopów pańszczyźnianych. Jego pełna nazwa brzmiała: „Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych”. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci naczelnika usypano Kopiec Kościuszki.

Tym wydarzeniom była, m.in. poświęcona uroczysta sesja Rady Miejskiej Połańca, jaka odbyła się 8 maja w połanieckim Centrum Kultury i Sztuki. Obrady otworzył i prowadził przewodniczący Rady Stanisław Lolo. Wśród zaproszonych gości byli, m.in..: poseł na Sejm, członek Rady Ministrów Michał Cieślak, starosta staszowski Józef Żółciak, przedstawiciele wojska, policji i straży pożarnej, a także przedsiębiorcy nauczyciele, członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego oraz uczniowie.

Imprezy towarzyszące ,,Dniom Połańca”, rozpoczęły się już 4 maja i potrwają do 21 maja., m.in. w sobotę 21 maja o godz. 20:00 zaśpiewa Patrycja Markowska, a w niedzielę 22 maja na ,,Pikniku rodzinnym” o godz. 16:00 wystąpi zespół ,,Baciary”.

Tekst: Jan Mazanka
Foto: Lucjan Piotrowski

 

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje