Zabytki
Tereny obecnego powiatu staszowskiego były w dawnych wiekach własnością wielu znanych i możnych rodów Rzeczypospolitej, stąd też zachowało się kilka dworów i pałaców oraz kościołów, których fundatorami byli przeważnie ówcześni właściciele tych ziem.
https://youtu.be/ORhCjnV4ov4
Do najznaczniejszych rodzin arystokratycznych, gospodarujących w minionych stuleciach na ziemi staszowskiej, możemy zaliczyć: Potockich, Radziwiłłów, Czartoryskich, Sieniawskich, Tęczyńskich, Kołłątajów, Kurozwęckich i Popielów oraz kilka innych, mniej znacznych, ale równie zasłużonych i ciągle mile wspominanych, zarówno na terenie obecnego powiatu, jak i szeroko poza jego granicami.
Niestety, wojny i powstania, nie oszczędziły wielowiekowego dorobku naszych przodków, dlatego też stan tych budowli jest różny. Jednak, w ostatnich latach zaznaczył się wyraźny postęp w ich renowacji, wykonanych głównie przy pomocy środków unijnych. Kilka z zabytkowych kompleksów, jak chociażby: klasztor pokamedulski w Rytwianach, Zespół Dworski w Sichowie Dużym, pałac w Rytwianach, Zespół Pałacowy w Kurozwękach czy eklektyczny pałac ,,Dzięki” w Wiązownicy Kolonii, zostały pomysłowo adaptowane do funkcji turystyczno-wypoczynkowych, co dobrze wróży im na przyszłość.
Tereny obecnego powiatu staszowskiego były w minionych wiekach własnością wielu znanych i możnych rodów Rzeczypospolitej, stąd też zachowało się kilka dworów i pałaców oraz kościołów, których fundatorami byli przeważnie dawni właściciele tych ziem. Historia, niestety, nie oszczędziła wielowiekowego dorobku naszych przodków, dlatego też stan tych budowli jest różny. Jednak, w ostatnich latach zaznaczył się wyraźny postęp w ich renowacji, wykonywanych głównie przy pomocy środków unijnych. Kilka z zabytkowych kompleksów, jak chociażby: klasztor pokamedulski w Rytwianach, Zespół Dworski w Sichowie Dużym, pałac w Rytwianach czy Zespół Pałacowy w Kurozwękach, zostały pomysłowo adaptowane do funkcji turystyczno-wypoczynkowych, co dobrze wróży im na przyszłość.
Szanowni Państwo!
Oprócz piękna przyrody oraz licznych zabytków, spotkacie Państwo na ziemi staszowskiej jej mieszkańców, pracowitych, sympatycznych i gościnnych. Wszyscy Ci, którym nie brakuje pomysłów, którzy pragną korzystnie zainwestować swój kapitał i jeszcze bardziej wykorzystać nasze możliwości gospodarcze, turystyczne i kulturowe, spotkają się tutaj z życzliwością władz samorządowych, a także przedsiębiorców.
Zapraszamy więc Państwa do powiatu staszowskiego nie tylko na wypoczynek, ale zachęcamy również do nawiązywania szerokich kontaktów i podejmowania przedsięwzięć gospodarczych.
Mamy nadzieję, że spędzą Państwo u nas niezapomniane chwile.
foto: Anna Benicewicz-Miazga, Jan Mazanka, Sławomir Rakowski.