PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

W Staszowie uczczono poległych powstańców styczniowych

 

W dniu 17 lutego br. w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, złożono kwiaty na mogiłach powstańczych w Staszowie i w Kurozwękach. Pierwsze walki na ziemi staszowskiej miały miejsce już 26 dni po jego wybuchu, wtedy to w dniu 17 lutego 1863 roku doszło do starcia na przedmieściach Staszowa oddziałów Mariana Langiewicza z Rosjanami. Do większej bitwy doszło 8 miesięcy później, w dniu 21 października w Jurkowicach, gdzie zginęło ponad 90 powstańców, a 140 dostało się do niewoli.

Sześciu powstańców, poległych w tych dwóch bitwach znalazło swój wieczny spoczynek na cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja w Staszowie, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej PSP, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, prezesi spółek oraz dyrektorzy szkół, złożyli kwiaty i zapalili znicze.  Modlitwę za poległych powstańców omówił proboszcz parafii ks. kan. Szczepan Janas, a wartę przy mogile powstańczej zaciągnęli uczniowie klas wojskowych staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Apel poległych odczytał nauczyciel Mariusz Brudek. Starosta staszowski Józef Żółciak przypomniał przyczyny wybuchu i przebieg powstania styczniowego, a także uhonorowanie weteranów walk przez marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez, m.in. prawo do noszenia munduru powstańczego, awanse na kolejne stopnie wojskowe, przyznanie odznaczeń i emerytur wojskowych.

Po złożeniu kwiatów w Staszowie, uczestnicy uroczystości przejechali do Kurozwęk, gdzie także złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, uczczono ofiarę 20 młodych powstańców, poległych w bitwie na kurozwęckich błoniach i pochowanych w zbiorowej mogile.

Tekst i foto: Jan Mazanka

 

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje