PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Aleksandra Konefał

Uroczystości strażackie w Oleśnicy

 

Tegoroczne obchody ,,Dnia strażaka” w Oleśnicy, które odbyły się w sobotę 18 maja br., zostały połączone z przekazaniem jednostce średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jak nakazuje tradycja, rozpoczęto uroczystą mszą świętą, odprawioną w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz oleśnickiej parafii ks. Marek Lejczak. Po zakończeniu mszy świętej pododdziały jednostek OSP z gminy Oleśnica, a także zaproszeni goście, przeszli na plac przed strażnicą, gdzie odbyła się część strażacka sobotniego święta. Po złożeniu meldunku zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Grzegorzowi Rajcy przez dowódcę uroczystości druha Mikołaja Mazura, odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, wszystkich obecnych powitał burmistrz miasta i gminy Oleśnica Piotr Strzelecki.

Następnie prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Oleśnicy Adam Siekierski, odczytał listę druhów do odznaczenia srebrnymi i brązowymi medalami ,,Za zasługi dla pożarnictwa”, a także odznakami ,,Strażak wzorowy”. Po wręczeniu odznaczeń rozpoczęto ceremonię przekazania samochodu. Akt przekazania wraz z kluczami kierowcy samochodu przekazali rodzice chrzestni: Anna Dziedzic i Roman Plewa. Samochód otrzymał imię ,,Janek”, na cześć druha Jana Dziedzica, liczącego 97 lata, tj. tyle samo, co oleśnicka jednostka.

Dodatkowo druhowie z Oleśnicy wzbogacili się o dogaszacz ognia i zwijacz węży, był to dar od firmy DEXWAL, przekazany przez prezesa Michała Walkiewicza wraz z kolegą Piotrem Dziedzicem, druhem jednostki OSP w Oleśnicy.

Po przemówieniach zaproszonych gości i zakończeniu oficjalnych uroczystości, prezes jednostki druh Maciej Bartusiak zaprosił wszystkich do wysłuchania koncertu Orkiestry Grupy Azoty KiZChS ,,Siarkopol” w Grzybowie, a następnie na tradycyjny strażacki poczęstunek.

Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje