O możliwościach współpracy gospodarczej
Podczas konferencji ,,Polska-Ukraina-Świętokrzyskie. Przestrzeń dla wspólnego biznesu”, jaka odbyła się 22 listopada br. w sieleckiej PIRAMIDZIE, rozmawiano o aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz uwarunkowaniach, jakie mogą doprowadzić do zakończenia wojny, a także o perspektywach realizacji przedsięwzięć gospodarczych.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą i Europejską Agencję Rozwoju w partnerstwie, m.in. z: Bankiem Gospodarstwa Krajowego, PKO Bankiem Polskim i Hutą Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak. Konferencję i dyskusje panelowe prowadził dyrektor Przedstawicielstwa w Kielcach Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Mirosław Kopik.
Tematyka spotkania została zaadresowana do przedsiębiorców ukraińskich planujących rozwój swojej działalności gospodarczej poza granicami swojego kraju, osób które obecnie przebywają w Polsce i chciałyby ulokować swoje przedsiębiorstwa w województwie świętokrzyskim, a także Polaków i Ukraińców, którzy chcą nawiązać relacje biznesowe w Polsce lub w Ukrainie.
Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji, na temat aktualnej działalności Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, założonej 30 lat temu, opowiedział jej prezes Jacek Piechota, były poseł siedmiu kadencji Sejmu i minister gospodarki w latach: 2001 – 2005. W kolejnych prezentacjach zwracano uwagę na niezwykle trudną i nieprzewidywalną sytuację wojenną w Ukrainie, a także pogłębianie paraliżu gospodarczego, szczególnie w obwodach przyfrontowych. Dalsze konsekwencje takiego stanu rzeczy, to uniemożliwienie Ukrainie przystąpienia do różnych struktur międzynarodowych i traktatów, co spowoduje zmniejszenie atrakcyjności gospodarczej Ukrainy w państwach Europy Zachodniej. W jednym z referatów burmistrz miasta i gminy Staszów dr Leszek Kopeć zaprezentował możliwości inwestycyjne na terenie gminy Staszów, a także atrakcje turystyczne i przyrodnicze ziemi staszowskiej.
Miłym momentem w czasie debat było rozpoczynanie swoich wypowiedzi przez ukraińskich biznesmenów i pracowników administracji, od szczerych podziękowań dla narodu polskiego i rządu, za życzliwość i daleko idącą pomoc udzielaną Ukraińcom od pierwszych dni wojny. Wśród dziękujących była m.in. Segij Abijewa z Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim, gdzie 6 czerwca br. Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze powodując katastrofę humanitarną. Przed zakończeniem spotkania zainaugurowano działanie polsko-ukraińskiego portalu gospodarczego www.wrotabiznesu.pl, w którym zostały zaprezentowane możliwości inwestycyjne oraz potencjał województwa świętokrzyskiego.
Tekst i foto: Jan Mazanka