PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Z pogrzebu ks. kan. Andrzeja Wierzbickiego

 

Śp. ks. kan. Andrzej Wierzbicki, były proboszcz parafii św. Trójcy w Bogorii, zmarł w dniu 23 stycznia br. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się eksportacją w dniu 26 stycznia. Mszy świętej przewodniczył biskup senior Diecezji Sandomierskiej ks. dr Edward Frankowski, homilię wygłosił proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Kotuszowie ks. kan. Jerzy Sobczyk.

W dniu następnym, w czwartek 27 stycznia, mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz, który rozpoczynając liturgię przypomniał zasługi śp. ks. kanonika Andrzeja Wierzbickiego w dziele umacniania kultu Bogoryjskiej Matki Bożej Pocieszenia i materialnej troski o Sanktuarium. Homilię wygłosił kolega śp. ks. kan. Andrzeja z seminarium, ks. kan. Józef Jarosz – proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Małęczynie, w Diecezji Radomskiej.

W imieniu przedstawicieli władz samorządowych powiatu staszowskiego zmarłego pożegnał starosta staszowski Józef Żółciak, który powiedział, m.in.: ,,Umiłowany Księże Kanoniku, jako członek tej parafii wyrażam wielkie uznanie dla Twojego dorobku w dziele kultu Obrazu Matki Bożej Pocieszenia i renowacji naszego Sanktuarium. Twoja praca, zaangażowanie, już wydaje owoce, bowiem przyciągnąłeś do Bogoryjskiej Matki  Pocieszenia liczne rzesze wiernych z różnych stron regionu. Księże Andrzeju, swoim uśmiechem oraz ujmującą osobowością zjednywałeś sobie różne środowiska. Twoja otwartość do ludzi i z serca płynąca życzliwość pozostawiła obfity plon 49-letniej służby Bogu i Kościołowi z czego przez 14 lat mieliśmy szczęście mieć Ciebie na bogoryjskiej i staszowskiej ziemi. Czcigodny Księże Kanoniku – odszedłeś do Domu Ojca, pozostawiając nas i przyszłe pokolenia ze swoim dziedzictwem, dziękujemy Ci za wszelkie dobro,  jakie za Twoim udziałem spłynęło na nas. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci. Zapewniamy o stałej modlitwie w Twojej intencji. Oręduj za nami w niebie. Spoczywaj w pokoju. Drogą rodzinę śp. ks. kan. Andrzeja Wierzbickiego proszę o przyjęcie wyrazów współczucia”.

Śp. ks. kan. Andrzej Wierzbicki pełnił m.in. funkcję dziekana Dekanatu Staszowskiego, a także powiatowego kapelana Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. W imieniu druhów strażaków zamarłego pożegnał zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach st. bryg. Grzegorz Rajca, który jako zastępca komendanta powiatowego PSP w Staszowie przez kilka lat współpracował ze śp. ks. kan. Andrzejem Wierzbickim. St. bryg. Grzegorz Rajca powiedział, m.in. ,,Zebraliśmy się dzisiaj, aby pożegnać oddanego Bogu duszpasterza, serdecznego przyjaciela, życzliwego i wspaniałego człowieka, księdza kapelana, naszego opiekuna, który prowadził nas duchowo w trudnej strażackiej służbie. Był dla nas ogromną podporą, wsparciem, nigdy nie odmawiał pomocy, a kiedy najbardziej jej potrzebowaliśmy – po prostu był. Był z nami w chwilach trudnych, kiedy odchodzili na wieczną służbę nasi koledzy. Był również w chwilach radosnych, kiedy to obchodziliśmy nasze święta i uroczystości. Święcił nasze sztandary i nowy sprzęt, był z nami w okresie świąt i na spotkaniach wigilijnych. Dla nas strażaków powiatu staszowskiego to wielkie wyróżnienie, że Bóg dał nam spotkać na naszej drodze takiego kapelana”.

Pod koniec liturgii mszy świętej, o współpracy ze śp. ks. kan. Andrzejem Wierzbickim w kierowaniu bogoryjską parafią, wspominał w swoim wystąpieniu obecny proboszcz ks. Leszek Biłas. Po zakończeniu mszy świętej pogrzebowej, kondukt żałobny udał się na miejscowy cmentarz, na którym zgodnie z życzeniem śp. ks. kan. Andrzeja Wierzbickiego, spoczęły jego doczesne szczątki.

                                                        Tekst  i foto: Paulina Majczak i Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje