PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Wrześniowe wspomnienia w Osieku

 

W sobotę, 9 września br., w hołdzie bohaterskim żołnierzom, broniącym w dniu 11 września 1939 roku, przeprawy mostowej koło Baranowa Sandomierskiego, staszowskie Stowarzyszenie ,,Avito Vivit Honore”, wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcji historycznej, postanowiło odtworzyć walki w Osieku, dzięki którym wycofujące się oddziały Armii ,,Kraków”, mogły bez większych strat, przeprawić się na prawy brzeg Wisły.

Rozkaz okopania się i przygotowania obrony Osieka, otrzymały pododdziały 201 i 203 pułków piechoty rezerwy, wchodzących w skład 55 Dywizji Piechoty, którą dowodził płk Stanisław Kalabiński. W wyniku całodniowej bitwy w obronie Osieka i przyczółka przy Wiśle, z którego ewakuowała się Armia ,,Kraków”, poległo około 120 żołnierzy polskich i dokładnie 102 niemieckich.

Rekonstrukcję bitwy na polach Lipnika prowadził prezes Stowarzyszenia Avito Vivit Honore, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak. Wśród zaproszonych gości, oglądających widowisko byli, m.in. radny Sejmiku, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach Marcin Piętak, wicestarosta staszowski Leszek Guzal, członek Zarządu Powiatu w Staszowie Zbigniew Wiącek, burmistrz Osieka Rafał Łysiak i burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć.

Inscenizacja składająca się z dwóch części, została urozmaicona pokazem kawaleryjskim w wykonaniu ułanów z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Sobotnią rekonstrukcję obejrzało ponad tysiąc osób, a po jej zakończeniu każdy mógł wejść na pole bitwy, obejrzeć okopy i stanowiska ogniowe z bronią, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bohaterami historycznego przedstawienia. Była to druga na terenie powiatu staszowskiego rekonstrukcja bitwy z udziałem ponad 100 członków stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych ze: Staszowa, Radomia, Łodzi, Małogoszczy, Buska-zdroju, Bełchatowa, Opatowa, Bielska-Białej, Skarżyska-Kamiennej i Stalowej Woli.

                                                                                         Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje