PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Paulina Majczak

Relacja z Dnia Otwartego Zespołu Szkół w Połańcu 2023

 

Od kilku lat pierwszy dzień wiosny kojarzy się uczniom Zespołu Szkół w Połańcu nie z tradycyjnymi wagarami, ale ze wspaniałą imprezą, w którą zaangażowani są wszyscy członkowie szkolnej społeczności. Dzieje się tak dlatego, że w dzień topienia marzanny zwykliśmy zapraszać do nas uczniów z okolicznych szkół podstawowych, by porozmawiać z nimi o naszej placówce i pochwalić się możliwościami rozwoju, jakie daje ona młodzieży.
Przygotowania do Dnia Otwartego trwały kilka dni, a finał zdarzenia miał miejsce 21 marca 2023 r. Od rana przybywali do nas goście z różnych miejscowości powiatu staszowskiego. Pani dyrektor Dorota Wysocka, koordynatorka imprezy, z radością witała w progach Zespołu Szkół zorganizowane grupy ósmoklasistów z Połańca, Rytwian, Zrębina, Ruszczy, a nawet – po raz pierwszy w historii naszych spotkań – z Jurkowic. Oczywiście wielu uczniów z innych miejsc przybywało indywidualnie lub z rodzicami.
W hali sportowej szkoły, gdzie serce wydarzenia biło najmocniej, uczestników Dnia Otwartego zabawiał szkolny wodzirej – czyli nauczyciel muzyki, Zbigniew Brzeski. Nasi goście mogli tam zapoznać się z szeroką ofertą placówki, zwiedzając przygotowane stoiska.
Jak zwykle w przygotowaniu atrakcji wsparli nas partnerzy szkoły – ENEA Elektrownia Połaniec oraz Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. Stoiska tych przedsiębiorstw cieszyły się duża popularnością, gdyż uczniowie mogli nie tylko zapoznać się z bogatą ofertą obu spółek, ale również wygrać atrakcyjne nagrody w ciekawych konkursach.
Każdy z oddziałów ZS w Połańcu również chwalił się swoimi zasobami. Dużą atrakcję stanowiły stoiska przygotowane przez naszych techników, czyli elektroników, energetyków, specjalistów od odnawialnych źródeł energii i elektryków. Można było pobawić się robotami, zmierzyć się z zagadką mostu Leonarda da Vinci, poznać tajemnicę działania elektrowni i zrozumieć, na czym polega produkowanie energii przyszłości, czyli tej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Co ważne, z zagadnieniami technicznymi zapoznawali się tak samo chętnie chłopcy, jak i przedstawicielki płci pięknej. Dużą popularnością cieszyła się oferta technika ochrony środowiska, naszego nowego kierunku, który pojawił się w naszej ofercie w bieżącym roku szkolnym.
Podczas Dnia Otwartego nie mogło zabraknąć również stoisk przedmiotowych, przygotowanych przez uczniów połanieckiego Liceum Ogólnokształcącego. Każdy mógł zmierzyć się z zagadkami matematycznymi, poznać tajniki geografii czy zaprzyjaźnić się z fizyką. Szczególną furorę robiły stoiska biologiczno-chemiczne, przed którym gromadziły się tłumy zainteresowanych, zaciekawionych przeprowadzanymi tam eksperymentami. Nie mniej popularne okazało się stoisko humanistyczno-językowe, z uroczymi prezenterkami i prawnikiem w adwokackiej todze. Wiele quizów i konkursów odbywało się z wykorzystaniem ekranów multimedialnych, dzięki którym można było w intuicyjny i szybki sposób sprawdzić i wzbogacić swoją wiedzę.
Pamiętając o tym, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale również innych atrakcji, zadbaliśmy o podniebienia naszych gości – nie zabrakło ciasta i innych słodkich pyszności, a wyjątkowość tego dnia podkreślił wspaniały tort z logiem Zespołu Szkół. Były też: fotobudka, kącik szachowy, sala sportu, a dla lubiących dobrą zabawę – okazja do nauki różnych tańców i wspólne wykonanie „belgijki”. Szkolę podczas dnia otwartego odwiedził burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Nowak.
Zabawa podczas wydarzenia była znakomita przede wszystkim dzięki kreatywności naszych uczniów, z których bardzo wielu działa w szkolnym samorządzie. W zasadzie każdy z oddziałów zaangażował się mocno w to, by stworzyć wspaniałą atmosferę podczas wiosennego święta placówki. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie Dnia Otwartego.

Tekst: Marek Pedyński
Foto: M. Pedyński, Wojciech Bandziorowski, M. Durma, K. Połetek

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje