PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Nie bądź obojętny. Oddaj krew.

 

Szanowni Państwo, mimo postępu medycyny krwi wciąż nie da się niczym zastąpić, nie można jej też uzyskać sztucznie. Na braki w stanach magazynowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wpływ ma także sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o oddawanie krwi.

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne. Najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Jest to jednocześnie jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Apelujemy do Państwa o podzielenie się kroplą krwi z potrzebującymi w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.

RATUJ ŻYCIE

ZOSTAŃ HONOROWYM DAWCĄ

SZANOWNY KRWIODAWCO

W najbliższy poniedziałek, tj. 9 listopada br. zapraszamy do Zespołu Szkół w Połańcu na akcje honorowego oddawania krwi na rzecz 3 letniego Jasia Bahyrycza.

W przypadku gdyby zaistniały jakiekolwiek przesłanki uniemożliwiające przeprowadzenie akcji poinformujemy Państwa.

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje