PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Z obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, obchody rozpoczęto o godz. 10:00 mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej. Kwiaty przed tablicą z sercem Hugona Kołłątaja złożyły delegacje: powiatu staszowskiego, miasta i gminy Staszów, Stronnictwa ,,Piast” i Nadleśnictwa Staszów.

Uroczystości w Staszowie rozpoczęto zbiórką w Parku im. Adama Bienia, skąd uczestnicy obchodów przeszli do Sanktuarium Jana Pawła II, gdzie o godz. 12:15 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Liturgii przewodził proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Wiązownicy-Kolonii ks. Zbigniew Gajewski, homilię wygłosił proboszcz parafii pw. św. Barbary w Staszowie ks. Grzegorz Jeż.

Po zakończeniu mszy świętej, dalsze uroczystości odbyły się na staszowskim Rynku. Po odegraniu hymnu, wciągnięciu flagi państwowej na maszt, przemówieniu starosty staszowskiego Józefa Żółciaka oraz zaproszonych gości, rozpoczęto składanie kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Józefa Piłsudskiego. Zakończenie obchodów miało miejsce na ul. Parkowej, gdzie uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi i Orkiestrą Górniczą Grupy Azoty KiZChS ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie”.

                                                                      Tekst i foto: Jan Mazanka


Przemówienie starosty staszowskiego Józefa Żółciaka, wygłoszone z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Powiatu Staszowskiego

        Spotykamy się dziś w szczególnym dniu dla wszystkich Polaków, świętując wspólnie rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszej państwowości – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

        W 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie, uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. To wydarzenie sprzed 231 lat jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości. Pierwsza w Europie ustawa zasadnicza uważana jest za przejaw mądrości i roztropności naszego narodu. Konstytucja 3 Maja gruntownie zmieniła ustrój Rzeczypospolitej. Regulowała prawa i obowiązki mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Wartości w niej zawarte, czyli wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, trójpodział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Konstytucja wzmacniała suwerenność i stabilność, znosiła godzące w bezpieczeństwo państwa liberum veto i wolną elekcję.

        Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 roku spotkała się z uznaniem i wyzwoliła entuzjazm Polaków. Niosła nadzieję na przemiany. Była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było powodem na narodowej dumy. Dla wielu pokoleń Konstytucja była punktem odniesienia, wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo i troski o dobro wspólne.

        Niestety, po 14 miesiącach Konstytucja została obalona. Przyczyniła się do tego  rosyjska zbrojna interwencja, pruskie wiarołomstwo i rodzimi zdrajcy. Ci ostatni, sprzeciwiając się reformom, zawiązali konfederację targowicką i poprosili cesarzową Rosji, carycę Katarzynę o zbrojną pomoc. Nadeszły kolejne rozbiory i upadek Rzeczypospolitej.

        Zadajmy sobie pytanie, czy aby wszyscy na pewno wyciągnęliśmy z tych wydarzeń lekcję historii? Przeanalizujmy wydarzenia z ostatnich dziesięcioleci w Polsce. Czy historia nie próbuje zatoczyć koła na nowo?

        W tym roku obchodzimy to narodowe święto w warunkach szczególnych, mimo że udało się zażegnać bezpośrednie zagrożenie epidemii koronawirusa, to obecnie mamy do czynienia z jakże większym niebezpieczeństwem i jednocześnie tragedią wojny, która została zapoczątkowana 24 lutego niczym nie uzasadnioną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ta wojna pokazuje, że  niepodległość nie jest dana raz na zawsze, mimo zawartych zapisów gwarantujących nienaruszalność granic w umowach, traktatach czy konstytucjach. Świętujmy dzisiejszą rocznicę bez politycznych podziałów
i sporów, dzielących nas różnić, w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji
3 Maja oraz chwały patriotycznych czynów naszych przodków, szukajmy drogi do zrozumienia wzajemnych racji i przezwyciężenia uprzedzeń.

        Zbierając się dziś w poczuciu wspólnoty na staszowskim rynku i demonstrując troskę o sprawy kraju, szukajmy w nas tego co nas łączy a nie dzieli.  Niech to będzie nasza najlepsza praca dla Polski i jej miejsca w świecie, które jest dziś szczególnie ważne – zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej i pomocy Polski państwu Ukraińskiemu.

        Obecnie znaleźliśmy się w gronie państw, które mimo, że nie są bezpośrednio zaangażowane w toczące się walki, ponosimy znaczne koszty konfliktu. Polska, przyjmując na siebie obowiązek opieki i utrzymania blisko 3 milionów uchodźców wojennych z Ukrainy, wywiązuje się z tych zadań wzorowo. Już 12 marca, uchwalono ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. W proces pomocy zaangażowanych jest wiele tysięcy Polaków, instytucji państwowych, samorządów, przedsiębiorstw, fundacji oraz stowarzyszeń.

        W imieniu władz powiatu staszowskiego, a także burmistrzów i wójtów ziemi staszowskiej, wyrażam serdecznie podziękowanie wszystkim osobom, firmom, szkołom, i instytucjom, które włączyły się w pomoc ukraińskim  uchodźcom przekazując dary materialne, jak też przyjmując naszych ukraińskich przyjaciół w domach prywatnych, hotelach i innych ośrodkach. Obecnie na terenie powiatu staszowskiego przebywa około 500 obywateli Ukrainy. To w większości kobiety i dzieci, którym udało się uciec od okropności wojny. Postarajmy się dalej utrzymać stworzoną atmosferę przyjaznego polskiego domu!

        Drodzy Państwo, w tym roku, 1 maja, minęło 18 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej. W tym jakże trudnym czasie komplikuje się dostęp naszego kraju do środków finansowych niektórych funduszy niezbędnych do odbudowy naszej gospodarki po pandemii koronawirusa. Brakuje również zdecydowanej pomocy dla Polski w zakresie wsparcia dla tak olbrzymiej rzeszy uchodźców z Ukrainy. Wierzę, że cała elita polityczna naszego kraju zjednoczy się w imię interesu narodowego i wspólnie przezwycięży te trudności, aby mogły się rozwijać nasze małe ojczyzny.

        Kończąc, serdecznie dziękuję Państwu za patriotyczną postawę i uczestnictwo w dzisiejszych uroczystościach oraz składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim obywatelom powiatu  staszowskiego.

        Natomiast z okazji przypadającego w dniu jutrzejszym święta patrona strażaków, św. Floriana, druhom strażakom życzę pełnego bezpieczeństwa w Waszej służbie, a także wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym. Serdecznie dziękuję za włączenie się w akcję pomocy, zbierania i przekazywania darów dla ogarniętej wojną Ukrainy.

            Wszystkim Państwu dziękuję za uwagę.

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje