PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

W sprawie nauczania ukraińskich dzieci

 

Temu tematowi była poświęcona wideokonferencja z udziałem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza i świętokrzyskiego kuratora oświaty Kazimierza Mądzika oraz: starostów powiatów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów ziemi świętokrzyskiej. Wideospotkanie miało miejsce w dniu 21 marca br.

Rozpoczynając konferencję wojewoda Zbigniew Koniusz serdecznie podziękował samorządowcom, a za ich pośrednictwem wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc uchodźcom na terenie województwa świętokrzyskiego.

W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie, w dniu 12 marca br. została uchwalona ustawa wprowadzająca przepisy ułatwiające kształcenie uczniów ukraińskich w polskich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Obecnie w szkołach województwa świętokrzyskiego jest już 870 młodych Ukraińców. W związku z powyższym zaistniała pilna potrzeba tworzenia oddziałów przygotowawczych dla uczniów nie znających języka polskiego lub znających go na poziomie niewystarczającym do nauki. Jak poinformował świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, oddziały przygotowawcze można tworzyć w szkołach, a w uzasadnionych przypadkach w systemie międzyszkolnym na mocy porozumień między jednostkami samorządu terytorialnego. Liczba uczniów w oddziale przygotowawczym nie może przekraczać 25 osób. Klasy mogą być łączone w następujący sposób: I-III oraz IV-VI, a także VII-VIII szkół podstawowych, jak również: I i II liceum ogólnokształcącego, I–III technikum i branżowej szkoły I stopnia; III i IV liceum ogólnokształcącego, III–V technikum. Zajęcia edukacyjne w oddziale przygotowawczym prowadzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów, którzy mogą być wspomagani przez nauczycieli lub inne osoby znające język ukraiński.

Na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych przeznaczona została odpowiednia liczba godzin od 20 do 26 tygodniowo, w zależności od wieku uczniów. Nauka języka polskiego odbywa się według programu nauczania, opracowanego na podstawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców w wymiarze nie niższym niż 6 godzin tygodniowo.

Zgłaszane pytania dotyczyły, m.in.: zasad wydawania świadectw na koniec roku szkolnego, pogodzenia nauki w oddziałach przygotowawczych z nauką zdalną prowadzoną z Ukrainy z której korzystają niektórzy uczniowie, perspektyw nauczania w następnym roku szkolnym oraz finansowania pobytu uczniów w polskich szkołach do których uczęszczali przed wybuchem wojny, a obecnie utracili możliwości płacenia za pobyt i wyżywienie.

                                                                           Tekst i foto: Jan Mazanka

 

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje