PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Zmarł Wiesław Kot – staszowski poeta, regionalista i historyk

 

       Śp. Wiesław Kot był niewątpliwie jednym z najpopularniejszych poetów i najbardziej cenionych społeczników – regionalistów ziemi staszowskiej.

Urodził się w Staszowie w 1945 roku, ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Z zawodu był rzemieślnikiem z branży: stolarskiej, budowlanej i elektrycznej, odznaczony m.in. ,,Złotą Odznaką Rzemiosła”.

Jako poeta debiutował w 1963 roku w miesięczniku społeczno – kulturalnym ,,Litery”, wydawanym w Gdańsku w latach 1962–1974. W swoim dorobku miał kilkanaście tomików wierszy, m.in.: ,,Parada”, ,,Szerokim torem”, ,,Rymowana historia Żydów staszowskich” czy ,,Nowojorskie iskierki”, z utworami zawierającymi wrażenia z pobytu autora w USA. Ostatni tomik jego wierszy został napisany do obrazów autorstwa Jadwigi Kotlarz ,,Anioły w Chęcinach”. Wiesław Kot został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Miasta Staszowa” oraz medalem „Serce dla serc”. Był także laureatem wielu konkursów literackich. Słynął z tego, że często pisał wiersze ,,na poczekaniu”, np. w trakcie odbywających się uroczystości czy ważnych wydarzeń, w których uczestniczył. Śp. Wiesław Kot był aktywnym członkiem sekcji literackiej Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i grupy literackiej „Nad Czarną”. Należał także do Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność wielokrotnie współpracować ze śp. Wiesławem Kotem, który zawsze pozytywnie odpowiadał na nasze zaproszenia i uczestniczył w powiatowych wydarzeniach promocyjnych, z reguły wieńcząc ich zakończenie swoim poetyckim utworem.

                                                                                    Tekst i foto: Jan Mazanka

Kurozwęki, lipiec 2014 roku. W czasie wystawy obrazów ukraińskiej artystki Marii Diordiczuk w kurozwęckim pałacu. Wiesław Kot wręczył Marii tomik swoich wierszy.

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje