Poznajmy starostów dożynek.
W niedzielę 25 sierpnia w Rytwianach rolnicy powiatu staszowskiego będą obchodzić swoje święto plonów w czasie oficjalnych dożynek powiatu staszowskiego i gminy Rytwiany.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 15:00 mszą świętą w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, a po zakończeniu liturgii dalsze uroczystości będą miały miejsce w pobliskim parku. Po oficjalnych ceremoniach dożynkowych i przemówieniach zostaną wręczone honorowe odznaki ,,Zasłużony dla Rolnictwa”, a także nagrody w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Przygotowano bogaty program artystyczny, z gwiazdą wieczoru – zespołem ,,Jędrusie”.
Starościną dożynek powiatowo-gminnych będzie pani Aneta Grochowska z Woli Żyznej w gminie Szydłów a starostą pan Adam Bobrowski z Rytwian.
Pani Aneta Grochowska, wraz z mężem Krzysztofem, gospodaruje na 18 hektarach, specjalizując się w produkcji sadowniczej, a także w przetwórstwie wyprodukowanych u siebie owoców: jabłek, borówki, czereśni i śliwek. W pracach okresowo pomagają: syn Wojciech i córka Natalia. Gospodarstwo państwa Grochowskich jest członkiem sieci ,,Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie” w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Za swoje przetwory pani Aneta była wielokrotnie nagradzana w konkursach wojewódzkich i krajowych, m.in. zdobywając we wrześniu 2023 roku w Poznaniu pierwszą nagrodę ,,Perła 2023” za najlepszy produkt regionalny – ,,Powidła szydłowskie”. Rok wcześniej jakość i walory smakowe powideł śliwkowych, a także z rabarbaru, zostały potwierdzone CERTYFIKATEM Świętokrzyskiej Kuźni Smaków, wystawianym przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Produkty w ramach ,,Rolniczego Handlu Detalicznego” są sprzedawane na festynach i dożynkach. Nabywców nie brakuje, także wśród gości zagranicznych. Gospodarstwo państwa Grochowskich jest także miejscem seminariów i programów o tematyce ogrodniczej, nagrywanych przez TVP-3. W 2017 roku, w konkursie ,,Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” gospodarstwo państwa Grochowskich zajęło I miejsce w powiecie staszowskim i III na szczeblu wojewódzkim.
Pani Aneta z mężem Krzysztofem, lubią podróżować. Szczególnie mile wspominają wycieczki zorganizowane przez starostwo staszowskie na Podole i Mołdawię.
Pan Adam Bobrowski, wraz z małżonką Bożeną, specjalizuje się w produkcji wina z własnych upraw winorośli, prowadzonych na powierzchni 0,7 ha. Gospodarstwo położone jest w Rytwianach, w uprawie jest 7 odmian winorośli, a roczna produkcja wina wynosi około 2 500 l, sprzedawanego na miejscu, a także eksportowanego do: Norwegii, Włoch, Niemiec, Watykanu, Izraela i Australii. Na terenie posesji znajduje się przydomowy ogród botaniczny z interesującymi gatunkami drzew i krzewów, m.in. rośnie tu rzadko spotykany platan plamisty. W pracach gospodarskich w miarę możliwości pomagają trzej synowie: Maciej, Kacper i Daniel.
Podobnie jak powidła starościny Anety, wina Froge i Solwiss starosty Adama otrzymały CERTYFIKATY jakości Świętokrzyskiej Kuźni Smaków. W swojej kolekcji pan Adam posiada medal za zajęcie I miejsca w kategorii ,,Rolnik roku” w powiecie staszowskim w plebiscycie Echa Dnia ,,Mistrzowie Agro 2023”. Na ścianach winiarni wisi również szereg dyplomów uznania, otrzymanych podczas konkursów organizowanych przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, a także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Mimo, że winnica została założona stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku, jest chętnie odwiedzana przez stałych klientów, których grono ciągle się powiększa, m.in. za sprawą pana Adama i pani Bożeny, z którymi kontakt i gościnność na długo zapadają w pamięci. To również dlatego w ,,Winnicy Rytwiany” w 2023 roku zrealizowano całoroczny projekt weekendowych szkoleń z zakresu ,,Krzewienia kultury uprawy winorośli oraz produkcji win regionalnych”. Państwo Bobrowscy zapraszają turystów z kamperami lub własnymi namiotami, kilkudniowy pobyt umożliwi odwiedzenie ciekawych miejsc w okolicy, na czele z pokamedulską Pustelnią Złotego Lasu, pałacem w Kurozwękach czy średniowiecznym Szydłowem.
Z panem Adamem można nie tylko ciekawie porozmawiać o uprawie winorośli, ale także o interesującym jeździeckim hobby i to na najwyższym krajowym poziomie. W świadectwie pracy z 1989 roku, wystawionym przez Państwowe Tory Wyścigów Konnych na Służewcu, pan Adam w rubryce ,,zawód wykonywany” ma wpisane ,,jeździec”, a to z racji tego, że zajmował się zajeżdżaniem młodych koni i ich trenowaniem na torze roboczym. Gratulujemy, to zajęcie dla prawdziwych mężczyzn.
Tekst o foto: Jan Mazanka