Z obchodów ,,Dnia Patrona”

Św. Jan Paweł II w dniu 16 października 2021 roku, został ustanowiony i ogłoszony, w dniu 16 października 2021 roku patronem Staszowa. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli radni podczas posiedzenia Rady Miejskiej. W obradach uczestniczył m.in. biskup sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz, który następnie przewodniczył uroczystej mszy świętej odprawionej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie.
Tak więc, już po raz trzeci władze miasta i gminy Staszów uroczyście obchodzą kolejną rocznicę tamtego wydarzenia. Podobnie jak 3 lata temu rozpoczęto uroczystą sesją Rady Miejskiej, którą otworzył i prowadził przewodniczący Tomasz Klimek. Po wprowadzeniu sztandaru miasta i gminy Staszów, burmistrz dr Leszek Kopeć przypomniał przebieg starań, które zakończyły się uzyskaniem zgody ojca świętego Franciszka na uznanie św. Jana Pawła II patronem Staszowa. O znaczeniu dla miasta opieki św. Jana Pawła II mówił proboszcz parafii św. Bartłomieja ks. prałat Szczepan Janas, a dr Jadwiga Sztaba w wygłoszonym referacie przypomniała niełatwą życiową i kapłańską drogę Karola Wojtyły, od dzieciństwa, kapłaństwa, godności biskupich i kardynalskich do objęcia funkcji następcy św. Piotra w Watykanie.
Po zakończeniu obrad jej uczestnicy, wspólnie z mieszkańcami Staszowa, przeszli procesyjnie z relikwiami św. Jana Pawła II sprzed kościoła św. Barbary do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam przed pomnikiem Papieża delegacje władz samorządowych, przedsiębiorstw, instytucji i szkół złożyły kwiaty.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił biskup sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystości zakończono wieczornym czuwaniem w Sanktuarium Jana Pawła II i Apelem Jasnogórskim.
Tekst i foto: Jan Mazanka
- Podczas rozpoczęcia uroczystej sesji Rady Miejskiej Staszowa, od lewej: burmistrz dr Leszek Kopeć, wiceprzewodnicząca Rady dr Beata-Gajek Dyl, przewodniczący Tomasz Klimek i wiceprzewodniczący Wojciech Charyga.
- Po rozpoczęciu obrad wprowadzono sztandar Rady Miejskiej Staszowa.
- Radni Rady Miejskiej i zaproszeni goście.
- Proboszcz parafii św. Bartłomieja ks. prałat Szczepan Janas, proboszcz parafii św. Barbary ks. Grzegorz Jeż, zastępca burmistrza Staszowa dr Ewa Kondek, dr Jadwiga Sztaba, radni Rady Miejskiej i zaproszeni goście.
- Od lewej: starosta staszowski Romuald Zgrzywa, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji w Komendzie Powiatowej Policji asp. szt. Jarosław Bober, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Jacek Marek i wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Staszowie Paweł Basiński.
- Od lewej: prezes Zakładu Remontowo-Budowlanego ADMA Marian Adamczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Staszowie Ewa Cygan i wicestarosta staszowski Leszek Guzal.
- Burmistrz dr Leszek Kopeć w swoim wystąpieniu przypomniał przebieg starań o nadanie Staszowowi patronatu św. Jana Pawła II.
- O znaczeniu opieki św. Jana Pawła II dla Staszowa mówił ks. prałat Szczepan Janas.
- Przemawia był członek Komisji Krajowej NSZZ ,,Solidarność” Józef Małobęcki.
- Dr Jadwiga Sztaba przypomniała niełatwą życiową i kapłańską drogę Karola Wojtyły.
- Katarzyna Szulc i Paweł Łata wykonali jeden z ulubionych utworów św. Jana Pawła II.
- Zaśpiewał staszowski chór nauczycielski ,,Alema 8”.
- ,,Barkę” zagrali i zaśpiewali: Katarzyna Szulc i Marek Saramak z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Obrady sesji zakończono wyprowadzeniem sztandaru Rady Miejskiej Staszowa.
- Na czele procesji poczty sztandarowe: Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Staszowie oraz Powiatu Staszowskiego.
- Relikwie św. Jana Pawła II nieśli radni Rady Miejskiej Staszowa.
- Przed pomnikiem św. Jana Pawła II kwiaty złożyły delegacje: samorządowców, przedsiębiorców, instytucji i szkół.
- Kwiaty składa delegacja władz miasta i gminy Staszów.
- Od lewej: wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Staszowie Paweł Basiński, radny dr Dariusz Kubalski, radna Stanisława Błażejewska, starosta staszowski Romuald Zgrzywa i radny poprzedniej kadencji Rady Miejskiej Zdzisław Brzyszcz.
- Delegacja Młodzieżowej Rady Miejskiej Staszowa.
- Przedstawicielki oświaty.
- Delegacja Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie.
- Delegacja Grupy Azoty ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie.
- Dyr. Jacek Jaworski z Hut Szkła Gospodarczego prezesa Tadeusza Wrześniaka.
- Delegacja Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie.
- Delegacja NSZZ ,,Solidarność” Grupy Azoty ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie.
- Zespół Placówek Oświatowych w Koniemłotach.
- Staszowscy harcerze.
- Delegacja Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie z wicedyrektor Iwoną Poziomek.
- W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie ks. prałat Szczepan Janas poprosił biskupa sandomierskiego ks. dr. Krzysztofa Nitkiewicza o przewodniczenie liturgii mszy świętej i wygłoszenie homilii.
- W pierwszej ławce, od lewej: starosta staszowski Romuald Zgrzywa, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, burmistrz dr Leszek Kopeć i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Klimek.
- Wierni staszowskich parafii, z prawej: dowódca uroczystości komendant miejsko-gminny OSP RP w Staszowie druh Grzegorz Kwietniewski.
- Liturgii mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz.
- Podczas składania darów kościołowi.
- Podczas składania darów kościołowi.
- Pod przewodnictwem ks. biskupa dr. Krzysztofa Nitkiewicza mszę świętą odprawiło siedmiu kapłanów.
- Za przewodniczenie liturgii mszy świętej i wygłoszenie homilii ks. biskupowi dr. Krzysztofowi Nitkiewiczowi podziękował burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć.
- Biskup sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz podziękował wiernym za wspólną modlitwę.
PowiatStaszowski





























































