PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Z obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W tym roku, uroczystościom nadano szczególny charakter, a to za sprawą objęcia staszowskich obchodów Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Okolicznościowe pismo w tej sprawie, przed rozpoczęciem liturgii mszy świętej w kościele w Wiśniowej, a także w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie, odczytał burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć.

Podobnie jak w latach ubiegłych, obchody rozpoczęto o godz. 10:00 mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej. Kwiaty przed tablicą z sercem Hugo Kołłątaja złożył starosta staszowski Józef Żółciak, wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Zbigniewem Wiąckiem, a w imieniu władz miasta i gminy Staszów: burmistrz Leszek Kopeć, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Klimek i radny Wojciech Charyga. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. Krzysztof Barański.

Obchody w Staszowie, podobnie jak w roku ubiegłym, ograniczono do modlitwy za Ojczyznę w czasie mszy świętej, odprawionej o godz. 12:15 w Sanktuarium św. Jana Pawła II i złożenia kwiatów na staszowskim Rynku, przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Józefa Piłsudskiego. Staszowskie uroczystości, swoją obecnością zaszczyciła poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka.  Obchodom towarzyszyła wystawa planszowa w staszowskim Ratuszu pt. ,,Ustawa Rządowa czyli Konstytucja 3 Maja” autorstwa Wojciecha Kochlewskiego i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Pieśni patriotyczne śpiewali uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Staszowie.

                                                                      Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje