PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Z dożynek wojewódzkich

 

Tegoroczne 21. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Kielcach, w niedzielę 12 września br. Ze względu na zagrożenia covidowe, przebieg uroczystości ograniczono do mszy świętej dziękczynnej odprawionej w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i ceremonii obrzędowych na Placu Muzeum Narodowego.

Po odprawieniu liturgii mszy świętej, procesji i poświęceniu wieńców, reprezentujących poszczególne powiaty, korowód dożynkowy przeszedł na plac przed Muzeum, gdzie starostowie dożynek przekazali bochen chleba marszałkowi województwa Andrzejowi Bętkowskiemu z symboliczną prośbą o sprawiedliwy jego podział. Honory starościny dożynek pełniła Małgorzata Biernacka z Maleszowy w gminie Pierzchnica, od 15 lat prowadząca 7-hektarowe gospodarstwo sadownicze, pełniąca także funkcję delegata do Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Starostą był Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik, gospodarujący na 50 hektarach i specjalizujący się w produkcji mleka, z miesięczną produkcją około 20 tys. litrów.

Zwycięski konkursowy wieniec pochodził z powiatu kieleckiego i będzie reprezentował województwo na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie, które odbędą się w dniach 18 – 19 września. II miejsce zajął wieniec z powiatu sandomierskiego, a III z powiatu pińczowskiego. Wieniec z powiatu staszowskiego z sołectwa Moszyny w gminie Bogoria, podobnie jak pozostałe wieńce, otrzymał wyróżnienie. Na zakończenie uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kielce.

Tekst: Jan Mazanka
Foto: Lucjan Piotrowski

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje