Z budowy mostu w Podborku

W połowie sierpnia br. prace przy budowie mostu w Podborku polegały m.in., na wbiciu, dla uzyskania szczelnej ściany oporowej, 100 szt. profili – grodzic stalowych zwanych Arsenami. Długość każdego profilu wynosi 6 m, a do zalet powstałych stalowych ścian należy m.in. ich wysoka efektywność w sytuacjach wymagających elastyczności rozwiązania konstrukcyjnego i technologicznego, w stosunku do fundamentu. Najczęściej stosowanymi przekrojami są ścianki typu U i takie zastosowano przy budowie mostu w Podborku. Profile zostały połączone ze sobą za pomocą specjalnie ukształtowanych zamków stalowych, które zapewniają szczelność całej ścianki. Poszczególne elementy, zwane grodzicami lub brusami, zostały pogrążone w gruncie z zastosowaniem technologii wibracyjnej przy użyciu wibromłota.
Tekst i foto: Jan Mazanka
- Na placu budowy w dniu 16 sierpnia br., kierownik budowy mostu z ramienia głównego wykonawcy firmy JAWAL Sp. z o.o. Marcin Jaszczyk, poinformował wicestarostę staszowskiego Leszka Guzala i dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Staszowie Mirosława Bernysia o przebiegu wbijania Larsenów i planach w budowie na kolejne dni.
- Długość każdej grodzicy wynosi 6 m.
- Budowa ścianki szczelnej od strony Oleśnicy została zakończona.
- Profile zostały połączone ze sobą za pomocą specjalnie ukształtowanych zamków stalowych.
- Grodzice zostały pogrążone w gruncie przy użyciu wibromłota.
- Ogółem zostanie pogrążone w gruncie 100 grodzic.
- Do zazbrojenia konstrukcji mostu zostanie zużyte 18 ton stali.
PowiatStaszowski






























