PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Wspominano poetę

 

,,Zaduszki z Kotem – wieszczowi znad Czarnej Pro Memoria”, pod takim hasłem w auli Zespołu Szkół w Staszowie, w dniu 19 listopada br., odbyło się spotkanie poświęcone zmarłemu pół roku temu Wiesławowi Kotowi,  staszowskiemu poecie i regionaliście.

Przez swoją działalność zawodową, a przede wszystkim pasję pisania wierszy, na trwałe wpisał się w krajobraz artystyczny Staszowa i okolic. Działacz społeczny i gawędziarz, miał wielu przyjaciół. Dobry, pracowity i życzliwy, zawsze chętny do pomocy innym, udzielał się społecznie i  jak tylko mógł, obecny był na wszelkiego rodzaju spotkaniach, co z reguły zaznaczał na poczekaniu pisanymi utworami, które odczytywał, niejako podsumowując to co się w danym czasie działo.

Pozostawił po sobie kilkadziesiąt tomików poetyckich. Publikował swoje wiersze w nie tylko w staszowskich periodykach, ale także w czasopismach o szerokim zasięgu, jak np. w ,,Chłopskiej Drodze”, ,,Tygodniku Nadwiślańskim” czy w ,,Nowinach Rzeszowskich”. O tym właśnie wspominano podczas piątkowego spotkania, które otworzył i prowadził zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Staszowie dr Sławomir Maj. Swojego przyjaciela poetę wspominali: ,,kolega po fachu” poeta i literat dr Stanisław Rogala z Chmielnika oraz staszowianie: Jadwiga Szyszka, Stanisław Ratusznik, Andrzej Wawrylak i Kamil Kondek. Uczniowie Zespołu Szkół czytali wybrane wiersze Wiesława Kota, o co zadbały nauczycielki: Anna Banaś i Joanna Gąsior. Gościem honorowym spotkania była Marianna Kot, małżonka śp. zmarłego poety.

                                                                           Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje