PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Wojskowe wyróżnienie dla województwa

 

W dniu 21 marca br., Świętokrzyski Urząd Wojewódzki otrzymał nagrodę za wkład i zaangażowanie przy współpracy cywilno-wojskowej CIMIC Award of Excellence. To prestiżowe wyróżnienie wojewodzie Zbigniewowi Koniuszowi wręczył dyrektor oddziału NATO CIMIC Centre of Excellence w Hadze płk Andreas Eckel.

Nagroda została przyznana przez Centrum Doskonalenia Współpracy Cywilno-Wojskowej – NATO CIMIC Centre of Excellence (CCOE). CIMIC (Civil-Military Co-operation) oznacza współpracę cywilno-wojskową i jest terminem używanym w ramach struktur NATO, służącym określeniu współpracy sił wojskowych z organami władzy cywilnej w ramach prowadzonych działań. – To ważny dzień nie tylko dla województwa świętokrzyskiego, ale dla całej Polski. Nagroda CIMIC 2023 trafia właśnie do nas – czyli współpraca dwóch systemów: militarnego i cywilnego jest w naszym regionie postrzegana jako modelowa. Ale tak naprawdę ta prestiżowa nagroda przyznana została dla Polski – jako kraju, który doskonale wywiązuje się ze swoich powinności i doskonale potrafi współpracować nie tylko wewnątrz swoich struktur, ale i poza nimi. To wyróżnienie raz w roku przyznawane jest jednemu z krajów członkowskich NATO i pierwszy raz trafia do Polski, z czego wszyscy jesteśmy dumni – powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.

Wręczający nagrodę płk Andreas Eckel podkreślił, że ,,bezpieczeństwo nie jest tylko domeną wojskową, więc dobra współpraca z partnerami cywilnymi jest jednym z głównych filarów jego zachowania. A województwo świętokrzyskie i miasto Kielce to przykład, że taka współpraca na rzecz bezpieczeństwa będzie zawsze możliwa”. W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wzięli udział m.in. przedstawiciele wojska, służb mundurowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Z okazji przyznania nagrody, premier Mateusz Morawiecki wystosował list z gratulacjami, który odczytano w czasie spotkania.

Tekst: Jan Mazanka, na podstawie info. ŚUW
Foto: Lucjan Piotrowski

 

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje