PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Czas wolny
Autor:Publikacja: Paulina Majczak

W Staszowie odsłonięto tablicę

 

We wtorek, 1 grudnia br., dla uczczenia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i setnej rocznicy ,,Cudu nad Wisłą”, na pomniku żołnierza 2. pułku legionów, odsłonięto pamiątkową tablicę.
W uroczystości udział wzięli, m.in.: dr Maciej Korkuć z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie, wicestarosta staszowski Leszek Guzal, przewodniczący Rady Miejskiej Staszowa Ireneusz Kwiecjasz, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć i zastępca burmistrza dr Ewa Kondek. Tablicę poświęcił proboszcz parafii św. Bartłomieja w Staszowie ks. kan. Szczepan Janas.
W wygłoszonych przemówieniach podkreślano znaczenie zwycięstwa wojsk polskich nad Armią Czerwoną, zarówno w Bitwie Warszawskiej jak i rozegranej nad Niemnem w 3 tygodnie po odrzuceniu bolszewików spod Warszawy. Wydarzenia te położyły kres planom sowietyzacji Europy Środkowej i Zachodniej, jakie przygotowano na Kremlu i konsekwentnie próbowano zrealizować. Z tego powodu historycy zaliczają Bitwę Warszawską w poczet 18. decydujących bitew świata.
Pomnik staszowskiego żołnierza legionisty, usytuowany przy ul. Parkowej i odsłonięty w dniu 17 grudnia 2018 roku, został tak zaprojektowany, aby możliwym było odsłanianie kolejnych płyt upamiętniających najważniejsze czyny żołnierza polskiego. Odsłonięta płyta jest czwartą z kolei.

Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje