W Staszowie odsłonięto tablicę
We wtorek, 1 grudnia br., dla uczczenia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i setnej rocznicy ,,Cudu nad Wisłą”, na pomniku żołnierza 2. pułku legionów, odsłonięto pamiątkową tablicę.
W uroczystości udział wzięli, m.in.: dr Maciej Korkuć z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie, wicestarosta staszowski Leszek Guzal, przewodniczący Rady Miejskiej Staszowa Ireneusz Kwiecjasz, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć i zastępca burmistrza dr Ewa Kondek. Tablicę poświęcił proboszcz parafii św. Bartłomieja w Staszowie ks. kan. Szczepan Janas.
W wygłoszonych przemówieniach podkreślano znaczenie zwycięstwa wojsk polskich nad Armią Czerwoną, zarówno w Bitwie Warszawskiej jak i rozegranej nad Niemnem w 3 tygodnie po odrzuceniu bolszewików spod Warszawy. Wydarzenia te położyły kres planom sowietyzacji Europy Środkowej i Zachodniej, jakie przygotowano na Kremlu i konsekwentnie próbowano zrealizować. Z tego powodu historycy zaliczają Bitwę Warszawską w poczet 18. decydujących bitew świata.
Pomnik staszowskiego żołnierza legionisty, usytuowany przy ul. Parkowej i odsłonięty w dniu 17 grudnia 2018 roku, został tak zaprojektowany, aby możliwym było odsłanianie kolejnych płyt upamiętniających najważniejsze czyny żołnierza polskiego. Odsłonięta płyta jest czwartą z kolei.
Tekst i foto: Jan Mazanka
- Uroczystości otworzył i prowadził prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego dr Dariusz Kubalski.
- O przebiegu i znaczeniu Bitwy Warszawskiej mówił burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć.
- Przemawia dr Maciej Korkuć z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie.
- O potrzebie upamiętniania tak ważnych wydarzeń historycznych mówił wicestarosta staszowski Leszek Guzal.
- Historię powstania tablicy przypomniał działacz staszowskiej ,,Solidarności” Józef Małobęcki.
- Tablicę odsłonili, od lewej: ks. kan. Szczepan Janas, burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, wicestarosta staszowski Leszek Guzal i dr Maciej Korkuć z IPN w Krakowie.
- Modlitwę za poległych w walkach wojny polsko-bolszewickiej odmówił i tablice poświęcił proboszcz parafii św. Bartłomieja w Staszowie ks. kan. Szczepan Janas.
- Kwiaty składa delegacja władz miasta i gminy Staszów.
- Kwiaty składają wicestarosta staszowski Leszek Guzal i naczelnik Wydziału Edukacji Grzegorz Wójcikowski.
- Kwiaty składa dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
- Delegacja staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego z dyr. Anną Karasińską.
- Zastępca komendanta powiatowego policji w Staszowie kom. Jacek Rozczypała.
- Działacz staszowskiej ,,Solidarności” Józef Małobęcki i regionalista Włodzimierz Strzałkowski.