W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00, blisko 20 tysięcy warszawiaków, zaprzysiężonych żołnierzy Armii Krajowej, wystąpiło przeciwko Niemcom, by własnymi siłami zrzucić okupacyjne jarzmo i wyzwolić stolicę od hitlerowskiego terroru.
Przez 63 dni powstańcy warszawscy, wspierani przez mieszkańców stolicy, stawiali bohaterski opór najpotężniejszej machinie wojennej czasów II wojny światowej. Warszawa, jedna z najpiękniejszych metropolii Europy, nie doczekawszy pomocy, zamieniła się w rumowiska i zgliszcza. Dzieła zniszczenia dokonały specjalne komanda niemieckie już po zakończeniu walk planowo wysadzając w powietrze ocalałe zabytki i kamienice stolicy. Zginęło w walkach, od bomb w zrujnowanych budynkach lub zostało wymordowanych w egzekucjach blisko 200 tys. osób.
Jedną z form upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, podobnie jak w latach ubiegłych, był marsz tysięcy osób z Ronda Dmowskiego – skrzyżowania Alei Jerozolimskich z ul. Marszałkowską, przed Pomnik Powstania Warszawskiego. Po oficjalnych przemówieniach, wyciu syren i odpaleniu rac, w pochód ruszyła wielotysięczna rzesza warszawiaków oraz patriotów z różnych stron Polski, a także z zagranicy. Wcześniej, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego wieńce złożyli przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.
Tradycyjnie, podobnie jak się to czyni od 2014 roku, zmieniono także flagę państwową na ,,Maszcie Wolności”, który znajduje się na rondzie Zgrupowania Armii Krajowej ,,Radosław”. Teraz, przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, na maszcie powiewać będzie biało-czerwona flaga z symbolem ,,Polski Walczącej”. Jest to zgodne z życzeniem inicjatorów budowy masztu: Artura Nowakowskiego i Bogdana Kaczmarka, przedsiębiorców, którzy sfinansowali całą inwestycję. Maszt pobudowano na styku trzech dzielnic: Śródmieścia, Żoliborza i Woli, na których terenie miały miejsce kluczowe walki Powstania.
Tekst i foto: Jan Mazanka