PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Uroczyście i ludowo w Szydłowie

 

W niedzielę 25 września br., Szydłów zyskał park miejski, parking z budynkiem informacji turystycznej i nowoczesną bibliotekę publiczną. Trwające półtora roku prace rewitalizacyjne, zakończyły się w połowie br. Prace rewitalizacyjne obejmujące ww. trzy obiekty zrealizowano za 5 mln 602 tys. 471 zł, z czego: 75% kosztów pokryła Unia Europejska, 4,95% budżet państwa, a 20,05% budżet gminy. Do rewitalizacji biblioteki kwotę 256 tys. zł dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dla uświetnienia uroczystego oddania inwestycji, w nowo otwartym parku, odbył się 2. Świętokrzyski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Podczas jego otwarcia burmistrz miasta i gminy Szydłów Andrzej Tuz w kilku zdaniach opowiedział o zrealizowanych zadaniach. Głos zabrali również: radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak i wicestarosta staszowski Leszek Guzal. W oficjalnym przecięciu wstęgi, oprócz ww. wzięła także udział poseł na Sejm, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

Po południu, scena w parku miejskim opanowana została przez zespoły folklorystyczne z województwa świętokrzyskiego. Wystąpiło 11 zespołów: Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z gminy Bieliny, Zespół Ludowy „Powiślanie” z gminy Koprzywnica, Zespół Ludowy „Źródło Sanicy” z gminy Chmielnik, Zespół Śpiewaczy przy KGW w Olszownicy z gminy Baćkowice, Zespół Śpiewaczy „Sichowianie” z gminy Rytwiany, Zespół Ludowy z Mokrej w gminie Stąporków, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ziemia Szydłowska” z gminy Szydłów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki” z gminy Nowiny, Zespół Ludowy z Kapelą „Wyleniałe Niedźwiedzie” z gminy Skarżysko Kościelne, Kapela Rykoszyn z gminy Piekoszów) oraz Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka z gminy Strawczyn. Każdy z zespołów przedstawił około 20-minutowy repertuar, który oceniało jury. Zwyciężył Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy”, drugie miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka, a trzecie Zespół Ludowy z Mokrej. Puchary i nagrody pieniężne wręczali: burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz i starosta staszowski Józef Żółciak, który także ufundował puchar dla zespołu z powiatu staszowskiego.

Na wysokości zadania stanęły koła gospodyń wiejskich z Gminy Szydłów, które przygotowały pięknie wystrojone stoiska z potrawami lokalnymi. KGW Gacki – Mokre, KGW Potok, KGW Solecczanki i KGW Szydłowianki wzięły również udział w konkursie na najlepszą potrawę ze śliwką, który wygrały panie z KGW w Potoku.

                                                                  Tekst i foto: Ewelina Walczak

 

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje