Upamiętniono pomordowanych redaktorów
W dniu 17 marca 1942 roku w Wiśniówce, żandarmi niemieccy zaskoczyli czworo partyzantów, przebywających w tajnej redakcji gazety ,,Odwet”, należącej do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej ,,Jędrusie”.
17 marca br., w 81. rocznicę zamordowania redaktorów ,,Odwetu”, przed obeliskiem w Wiśniówce złożono kwiaty i zapalono znicze. Tragiczne wydarzenie sprzed lat w krótkiej akademii patriotycznej przypomnieli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie. Przed obeliskiem w Wiśniówce biało-czerwone kwiaty złożyli m.in.: starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, radni miejscy, uczniowie wraz z wychowawcami, członkowie PTTK w Staszowie.
Obelisk został ustawiony w 1971 roku, w miejscu nieistniejącego budynku redakcji, gdzie doszło do tragedii. Konspiracyjna gazeta ,,Odwet” została założona przez Władysława Jasińskiego, zaraz po wybuchu II Wojny Światowej. Pismo rozpowszechniano na południu oraz w centrum Polski. W okresie od marca do maja 1940 roku ,,Odwet” docierał między innymi do Mielca, Dębicy, Tarnowa, Rozwadowa, Niska, Przeworska, a na zachód od Wisły swym zasięgiem obejmował ziemię sandomierską z Opatowem i Ostrowcem oraz tereny powiatu staszowskiego, buskiego i iłżeckiego.
W dniu 17 marca 1942 roku, tarnowskie gestapo wraz z lokalnymi żandarmami zorganizowało obławę na dom w Wiśniówce, w którym mieściła się centrala ,,Odwetu”. Niemcy otoczyli dom i rozpoczęli ostrzał. Czteroosobowa załoga broniła się przez kilka godzin, ale ostatecznie partyzanci zginęli podczas próby ucieczki z płonącego budynku. Podczas zasadzki śmierć ponieśli: Bolesław Czub ,,Szary”, Karolina Stawiarz ,,Lala”, Jan Sobiegraj i Longinus Zajączkowski. Jedynym redaktorem ,,Odwetu”, który wówczas uniknął śmierci był Zbigniew Kabata ,,Bobo”, który kilka dni przed pacyfikacją redakcji, został wysłany w okolice Iłży. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Kanadzie, gdzie zmarł w 2014 roku.
Tekst i foto: Paulina Majczak
- W piątek 17 marca br., kwiaty przed obeliskiem w Wiśniówce złożyli m.in. przedstawiciele władz powiatowych oraz gminnych.
- Tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat, w akademii patriotycznej przypomnieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie.
- Tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat, w akademii patriotycznej przypomnieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie.
- Tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat, w akademii patriotycznej przypomnieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie.
- Za udział w uroczystości uczniom, nauczycielom, członkom PTTK w Staszowie, władzom samorządowym podziękował starosta staszowski Józef Żółciak, który podkreślił znaczenie krzewienia w młodych pokoleniach wartości patriotycznych.
- Kwiaty przed obeliskiem złożyli starosta Józef Żółciak oraz burmistrz miasta i gminy Staszów dr Leszek Kopeć.
- Od prawej: radny miejski Stanisław Altenberg, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, radni miejscy Mariusz Łazarz, Tomasz Otrębski, Zdzisław Brzyszcz.
- Członkowie Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie.
- Kwiaty przed obeliskiem złożyli uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Smerdynie.
- Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie.
- Pamiątkowa fotografia koło obelisku upamiętniającego poległych redaktorów ,,Odwetu”, który został ustawiony w 1971 roku, w miejscu gdzie stał budynek redakcji.
- Przed obeliskiem portrety pomordowanych redaktorów.