PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Paulina Majczak

Upamiętniono pomordowanych redaktorów

 

W dniu 17 marca 1942 roku w Wiśniówce, żandarmi niemieccy zaskoczyli czworo partyzantów, przebywających w tajnej redakcji gazety ,,Odwet”, należącej do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej ,,Jędrusie”.
17 marca br., w 81. rocznicę zamordowania redaktorów ,,Odwetu”, przed obeliskiem w Wiśniówce złożono kwiaty i zapalono znicze. Tragiczne wydarzenie sprzed lat w krótkiej akademii patriotycznej przypomnieli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie. Przed obeliskiem w Wiśniówce biało-czerwone kwiaty złożyli m.in.: starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, radni miejscy, uczniowie wraz z wychowawcami, członkowie PTTK w Staszowie.
Obelisk został ustawiony w 1971 roku, w miejscu nieistniejącego budynku redakcji, gdzie doszło do tragedii. Konspiracyjna gazeta ,,Odwet” została założona przez Władysława Jasińskiego, zaraz po wybuchu II Wojny Światowej. Pismo rozpowszechniano na południu oraz w centrum Polski. W okresie od marca do maja 1940 roku ,,Odwet” docierał między innymi do Mielca, Dębicy, Tarnowa, Rozwadowa, Niska, Przeworska, a na zachód od Wisły swym zasięgiem obejmował ziemię sandomierską z Opatowem i Ostrowcem oraz tereny powiatu staszowskiego, buskiego i iłżeckiego.
W dniu 17 marca 1942 roku, tarnowskie gestapo wraz z lokalnymi żandarmami zorganizowało obławę na dom w Wiśniówce, w którym mieściła się centrala ,,Odwetu”. Niemcy otoczyli dom i rozpoczęli ostrzał. Czteroosobowa załoga broniła się przez kilka godzin, ale ostatecznie partyzanci zginęli podczas próby ucieczki z płonącego budynku. Podczas zasadzki śmierć ponieśli: Bolesław Czub ,,Szary”, Karolina Stawiarz ,,Lala”, Jan Sobiegraj i Longinus Zajączkowski. Jedynym redaktorem ,,Odwetu”, który wówczas uniknął śmierci był Zbigniew Kabata ,,Bobo”, który kilka dni przed pacyfikacją redakcji, został wysłany w okolice Iłży. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Kanadzie, gdzie zmarł w 2014 roku.

Tekst i foto: Paulina Majczak

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje