PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo / Współpraca międzynarodowa
Autor:Publikacja: leon

Uczniowie z Ukrainy w powiecie staszowskim

Podobnie jak w latach ubiegłych, począwszy od 2002 roku, tak i teraz, grupa 42 uczniów Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Winnicy na Ukrainie, wraz z 8 opiekunami, spędzi jeden tydzień wakacji w powiecie staszowskim.

Ukraińscy goście, jak zwykle, zamieszkają w Internacie Zespołu Szkół w Staszowie, a w programie pobytu, oprócz zajęć sportowych i pływania na basenie Powiatowego Centrum Sportowego, znalazły się wycieczki do: Krakowa, Kielc, Szydłowa, Kurozwęk oraz Pacanowa z pobytem w Europejskim Centrum Bajek.

W czasie pobytu w Staszowie, uczniowie z Winnicy włączyli się także w realizację projektu pt. ,,Zasłużeni dla Polski”, z programu ,,Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt, napisany w Wydziale Promocji i Współpracy z Zagranicą w Starostwie staszowskim, ma na celu promocję 14 wybitnych Polaków, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, zasłużonych w budowie: militarnych, ekonomicznych, gospodarczych i kulturowych struktur Rzeczypospolitej, po jej wskrzeszeniu w 1918 roku, po 124 latach zaborów.

Z Podola, obecnie obwód winnicki, pochodzi 10 bohaterów projektu, są to:

  • Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk,
  • Stefan Drzewiecki (1844–1938) – polski inżynier i wynalazca, pionier żeglugi podwodnej, a także lotnictwa,
  • Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz (1890-1972) – kpt. żeglugi wielkiej, pierwszy kapitan ,,Daru Pomorza” w latach 1930-1938,
  • Aleksander Januszkiewicz (1872-1955) – profesor nauk medycznych, rektor Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie,
  • Mieczysław Pruszyński – (1910-2005) – brat Ksawerego, obrońca Tobruku, następnie pilot RAF-u,
  • Tadeusz Grocholski (1887-1920), dowodzący pociągiem z polskimi uchodźcami, zamordowany przez bolszewików w Płoskirowie w czerwcu 1920 roku,
  • Remigiusz Gocholski (1888-1965) płk Wojska Polskiego, adiutant marszałka J. Piłsudskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego,
  • Michał Grocholski (1891-1923), ułan 12. Pułku, zamordowany w czasie obrony własnego majątku,
  • Kazimierz Grocholski (1893 – 1939), rozstrzelany przez hitlerowców w październiku 1939 roku w Gostyniu,
  • Ksawery Grocholski (1903-1947) zamordowany przez UB w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

O tych właśnie postaciach i ich dorobku, uczniowie z Winnicy będą zbierać u siebie informacje, które zostaną wykorzystane do opracowania katalogu wystaw, jakie po zakończeniu projektu, zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Staszowskiej, a także do Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Winnicy, działającej przy Kongresie Polaków Podola.

Tradycyjnie, z ukraińskimi gośćmi spotkał się starosta staszowski Józef Żółciak, wraz z naczelnikami Wydziałów w Starostwie. Oprócz wymiany informacji i wrażeń z pierwszych dni pobytu młodych Ukraińców w naszym powiecie, większość z nich w Polsce była po raz pierwszy, nakreślono plany współpracy na rok obecny i przyszły, kiedy to planowane jest oddanie do użytku nowego budynku szkoły w Winnicy, na co już teraz delegacja powiatu staszowskiego została zaproszona.

Tekst i foto: Jan Mazanka i Michał Skrętek.

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje