PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Paulina Majczak

Uczczono pomordowanych leśników

 

W dniu 23 czerwca br., dokładnie w 80. rocznicę zamordowania przez hitlerowców rodzin leśników Skurskich i Szybów, pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie sprzed lat, odbyła się rocznicowa uroczystość. Pomnik znajdujący się w lesie na terenie leśnictwa Przyjmy (Poddębowiec – Batogi), postawiony przed laty został odnowiony, obok stoi obecnie także krzyż. Latem 1943 r., w akcie zemsty hitlerowcy zamordowali Franciszka, Stanisława, Henryka i Edwarda Skurskich oraz Piotra, Józefa i Janinę Szybów. Uroczystości rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego po czym głos zabrali zaproszeni goście wspominając historię sprzed 80 lat. Modlitwę za zamordowane rodziny oraz za wszystkie ofiary hitlerowskich mordów odmówił proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Kiełczynie ks. Grzegorz Gawęda. Obecny na uroczystości starosta staszowski Józef Żółciak podziękował władzom gminy Bogoria oraz Staszowa za zorganizowanie doniosłej uroczystości oraz przypomniał, że w 1943 roku podobne tragedie miały miejsce w wielu innych miejscowościach obecnego powiatu staszowskiego, np. w Strużkach. Delegacje obecne na obchodach złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze. Warto w tym miejscu podziękować harcerzom, leśnikom oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy przez wiele lat w rocznicę tragicznych wydarzeń palili znicze oraz dbali o pomnik.

Tekst i foto: Paulina Majczak

 

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje