Uczczono pomordowanych leśników

W dniu 23 czerwca br., dokładnie w 80. rocznicę zamordowania przez hitlerowców rodzin leśników Skurskich i Szybów, pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie sprzed lat, odbyła się rocznicowa uroczystość. Pomnik znajdujący się w lesie na terenie leśnictwa Przyjmy (Poddębowiec – Batogi), postawiony przed laty został odnowiony, obok stoi obecnie także krzyż. Latem 1943 r., w akcie zemsty hitlerowcy zamordowali Franciszka, Stanisława, Henryka i Edwarda Skurskich oraz Piotra, Józefa i Janinę Szybów. Uroczystości rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego po czym głos zabrali zaproszeni goście wspominając historię sprzed 80 lat. Modlitwę za zamordowane rodziny oraz za wszystkie ofiary hitlerowskich mordów odmówił proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Kiełczynie ks. Grzegorz Gawęda. Obecny na uroczystości starosta staszowski Józef Żółciak podziękował władzom gminy Bogoria oraz Staszowa za zorganizowanie doniosłej uroczystości oraz przypomniał, że w 1943 roku podobne tragedie miały miejsce w wielu innych miejscowościach obecnego powiatu staszowskiego, np. w Strużkach. Delegacje obecne na obchodach złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze. Warto w tym miejscu podziękować harcerzom, leśnikom oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy przez wiele lat w rocznicę tragicznych wydarzeń palili znicze oraz dbali o pomnik.
Tekst i foto: Paulina Majczak
- Uczestnicy uroczystości.
- Samorządowcy, harcerze, leśnicy oraz mieszkańcy podczas uroczystości.
- Za dbanie o miejsce pamięci podziękował burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć.
- Historię tragicznych dni przypomniał wójt gminy Bogoria Marcin Adamczyk.
- Starosta staszowski Józef Żółciak w swoim wystąpieniu m.in. podziękował harcerzom i strzelcom za udział w uroczystości patriotycznej.
- Nadleśniczy leśnictwa Staszów Adam Lubera podziękował za pamięć o pomordowanych leśnikach i ich rodzinach.
- Modlitwę za zmarłych zmówił ks. Grzegorz Gawęda.
- Przy pomniku, wartę honorową pełnili staszowscy strzelcy.
- Harcerze uczestniczący w obchodach.
- Kwiaty pod pomnikiem złożył starosta Józef Żółciak.
- Kwiaty złożyli burmistrz dr Leszek Kopeć wraz z zastępcą dr Ewą Kondek.
- Znicz złożył radny powiatu staszowskiego Jerzy Chudy.
- Kwiaty złożył wójt Rakowa Damian Szpak.
- Delegacja gminy Bogoria.
- Delegacja Nadleśnictwa Staszów.
- Delegacja harcerzy.
- Delegacja Jednostki Strzeleckiej ze Staszowa.
- Delegacja Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie.
- Pomnik ku czci pomordowanych z rąk hitlerowców rodzin leśników.
PowiatStaszowski










































