PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Paulina Majczak

SUKCES ELEKTRONIKÓW – mamy 2 laureatów i 2 finalistów Olimpiady Innowacji Technicznych

 

III miejsce w Polsce w kategorii „Usprawnienie softwarowo – techniczne” i tytuł laureata szczebla centralnego (uczniowie klasy IIA): Mikołaj Lech i Patryk Łodkowski.
„Bezpieczny przejazd kolejowy” to system, który ostrzega maszynistę przed niezamkniętymi przejazdami kolejowymi. Transoptor szczelinowy wykrywa położenie szlabanu, a następnie przesyła to do mikrokontrolera. Mikrokontroler interpretuje tą informację i za pomocą nadajnika przesyła informacje do odbiornika, który znajduje się w pociągu. Mikrokontroler znajdujący się w pociągu wysyła informację o stanie otwarcia szlabanu do wyświetlacza. Zastosowanie nadajnika radiowego umożliwia poinformowanie maszynisty o otwartym przejeździe w czasie ok. 40 s przed ewentualną katastrofą kolejową czy wypadkiem. Tytuł finalisty szczebla centralnego w kategorii pomysł techniczny (tegoroczni absolwenci klasy IVA): Łukasz Kunat i Kamil Skałbania. „Widzisz-Reagujesz-Żyjesz” to słupek drogowy ostrzegający o obecności zwierzyny leśnej w pobliżu drogi. Łukasz i Kamil prawidłowo zidentyfikowali problem zagrożenia bezpieczeństwa. Młodzi wynalazcy znaleźli rozwiązanie. Połączyli kilka modułów współczesnej elektroniki w taki sposób, żeby odpowiednio wcześniej poinformować kierowcę o potencjalnej kolizji ze zwierzęciem. Łukasz i Kamil wykorzystali do przekazania informacji sygnalizację optyczną. Do wykonania „słupka ostrzegającego” wykorzystali swoją wiedzę z elektrotechniki i elektroniki teoretycznej i praktycznej.
Udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości ma charakter naukowo – techniczny i wymaga od uczestników nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim kreatywności i innowacyjności. Wiedza na niezwykle wysokim poziomie jest konieczna do praktycznej realizacji projektu (ale to dopiero początek przygody z tworzeniem innowacyjnego rozwiązania).
Największą nagrodą dla uczniów jest wstęp na każdą uczelnię i każdy techniczny kierunek studiów!
Promotorem prac jest Mariusz Zyngier.
Jest to kolejny w ciągu ostatnich kilkunastu lat sukces naszych ELEKTRONIKÓW w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej. Tylko uczniowie najlepszych szkół i kierunków w Polsce zdobywają laury w tej powszechnie uważanej za jedną z najtrudniejszych olimpiad.

tekst: Mariusz Zyngier

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje