PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Strzelcy i harcerze uczcili poległych powstańców

 

W sobotę 8 lutego br., członkowie Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego, wspólnie z harcerzami staszowskiego hufca ,,Mnich”, uczcili marszami pamięć poległych powstańców styczniowych.

Szydłowscy strzelcy o godz. 11:00, wyruszyli z Szydłowa, a staszowscy harcerze o tej samej porze ze Staszowa. Po 2 godzinach marszu obydwa oddziały spotkały się przy mogile powstańczej w Kurozwękach. Tu, na zboczu góry przy wjeździe do miasteczka od strony Staszowa, spoczywa około 20 powstańców poległych w lutym 1863 roku w potyczce na kurozwęckich błoniach. Starosta staszowski Józef Żółciak podziękował wszystkim uczestnikom marszu za pamięć o tamtym zrywie niepodległościowym sprzed 157 laty, który mimo ofiar przyczynił się ostatecznie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapalono znicze i złożono kwiaty.
Następnie strzelcy wraz z komendantem Marianem Lesiakiem oraz harcerze, z dowodzącym marszem ks. Sylwestrem Gawłem, przeszli do kościoła parafialnego w Kurozwękach, gdzie przed tablicą z nazwiskami 58 powstańców poległych w bitwach lub zmarłych z ran w przyklasztornym szpitalu. Modlitwę za poległych zmówił ks. Sylwester Gaweł, po czym, podobnie jak na powstańczej mogile, złożono kwiaty i zapalono znicze. Po zakończeniu części oficjalnych marszu, starosta staszowski Józef Żółciak zaprosił wszystkich uczestników do kurozwęckiego pałacu na gorący żurek, dla wzmocnienia sił przed powrotem do miejsc zakwaterowania.

Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje