PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Rycerze walczyli o złote ostrogi

 

W niedzielę 7 lipca br. na dziedzińcu zamku w Szydłowie, rycerze w szyku pieszym i konnym, walczyli o nagrodę główną turnieju – ,,Złote ostrogi Jagiellonów”.

Turnieje rycerskie w Szydłowie mają wieloletnią tradycję. Organizacji tych wydarzeń sprzyjają oryginalne warunki w jakich rozgrywane są poszczególne konkurencje. Plac zamkowy otoczony murem obronnym i zamek, stanowią naturalne zaplecze zarówno do rozgrywania poszczególnych konkurencji, jak i ustawienia różnych kramów, warsztatów rękodzielniczych i stoisk. Tym razem, podobnie jak to było w latach ubiegłych, rozpoczęto mszą świętą odprawioną w średniowiecznym kościele pw. św. Władysława. Następnie orszak rycerski przeszedł ulicami miasta na plac zamkowy, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie rycerskich zmagań. Na walki turniejowe zezwolił król Władysława Jagiełło, w rolę którego wcielił się znany sandomierski prawnik i regionalista Karol Bury. Główną atrakcją imprezy była walka jezdnych na kopie, nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się także walki na miecze, turniej łuczniczy oraz pokazy dawnych tańców. Nagrodę główną ,,Złote ostrogi Jagiellonów” wywalczył rycerz pieczętujący się herbem ,,Łabędź”.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, starosta staszowski Romuald Zgrzywa, burmistrz miasta i gminy Szydłów Andrzej Tuz oraz Kapituła Rycerstwa Polskiego. Turniej zorganizowali: Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie, Miasto i Gmina Szydłów oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”.

Tekst i foto: Jan Mazanka i Piotr Walczak

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje