PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Czas wolny
Autor:Publikacja: Paulina Majczak

Rolniczka z powiatu staszowskiego i rolnik z powiatu koneckiego starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich

 

Honory starościny XXII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się w Bogorii, w niedzielę 11 września br. będzie pełniła Ewelina Witaszek ze wsi Samotnia, w gminie Bogoria. Pani Ewelina ma 31 lat i wraz z mężem Sylwestrem prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Stado podstawowe liczy przeciętnie 42 szt. krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Remont stada prowadzony jest we własnym zakresie. Średnio w roku państwo Witaszek sprzedają około 350 tys. litrów mleka.
Średnia produkcja mleka od 1 szt. rocznie, wynosi około 8 tys. litrów, a rekordzistką jest krowa ,,Frania” zakupiona w Danii, która w czasie ostatnich 9 laktacji dała blisko 100 tys. litrów, tj. średnio około 11 tys. litrów mleka rocznie. Ponadto od ,,Frani” odchowano na remont stada 7 jałówek, o równie jak mama, wybitnej wartości genetycznej. W ostatnich 3 latach w gospodarstwie dokonano wartościowych zakupów sprzętu, m.in.: kombajn New Holland, ciągnik Massey Ferguson, opryskiwacz ,,Bury Pelikan” o szerokości roboczej 15 m, a także: prasę rolującą, agregat uprawowo-siewny ,,Amazone”, bronę talerzową, przyczepę 13 tonową i wóz paszowy. Udało się także pobudować wiatę dla odchowu jałówek. W uprawach dominują zboża – 50 ha, rzepak – 20 ha, kukurydza na kiszonkę – 12 ha oraz koniczna, lucerna i trawy na sianokiszonkę – 18 ha. Produkcja roślinna w większości podporządkowana jest produkcji mleka.
Państwo Ewelina i Sylwester mają troje dzieci: dwunastoletniego Jakuba, jedenastoletniego Kacpra i pięcioletnią Zuzię. W prowadzeniu gospodarstwa pomagają także rodzice Sylwestra, pan Henryk i pani Bożena. Wolny czas pani Ewelina poświęca dzieciom, a także na spotkania z najbliższymi i pracę przy kwiatach, która sprawia jej dużo przyjemności.

Starostą tegorocznych dożynek wojewódzkich będzie Jarosław Kaczmarek, rolnik z Zaostrowa w powiecie koneckim, który wraz z żoną Elżbietą i synem Bartoszem gospodaruje na 75 ha. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Stado liczy 120 sztuk, w tym 82 krowy dojne. Produkcja mleka to około 650 tys. litrów rocznie, co daje średnio około 7 tys. 900 litrów od 1 krowy. Obora wyposażona jest w roboty udojowe firmy DeLaval. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż i kukurydzy oraz użytki zielone. Gospodarstwo wyposażone jest w 4 ciągniki o różnej mocy oraz w inne nowoczesne maszyny. Pan Jarosław Kaczmarek jest osobą aktywną społecznie. Już czwartą kadencję jest członkiem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, od samego początku zasiadał w Komisji Rewizyjnej, której był przewodniczącym. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Biura Powiatowego Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Końskich oraz wiceprezesa Zarządu ŚIR w Kielcach.
Ponadto jest: członkiem Zarządu „Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej”, członkiem Zarządu Lokalnej Grupy Działania nad Czarną i Pilicą, członkiem Rady Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, sekretarzem Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowe, wiceprzewodniczącym Rady Gminy Słupia, a także przewodniczącym Rady Społecznej Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Pan Jarosław aktywnie uczestniczy w wielu spotkaniach i szkoleniach dotyczących form wsparcia dla rolników. Odznaczony m.in. brązowym krzyżem zasługi oraz srebrną odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”. Dzieli się również swoją wiedzą dotyczącą produkcji mleka, stawia na rozwój i korzysta z wielu programów wspierających gospodarstwa rolne. Jest zaangażowany w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności.

Tekst i foto: Jan Mazanka

 

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje