PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Przypomniano martyrologię mieszkańców Strużek

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, mieszkańcy wsi Strużki oraz zaproszeni goście uczcili 81. rocznicę pacyfikacji wsi przez niemieckich okupantów.

Uroczystość, która odbyła się w niedzielę 9 czerwca br., rozpoczęła się mszą świętą przy kapliczce Najświętszej Marii Panny. Liturgię odprawił proboszcz parafii w Niekrasowie ks. Szymon Brodowski, wspólnie z księdzem kanonikiem seniorem Stanisławem Bastrzykiem.

Po zakończeniu mszy świętej o tragicznych wydarzeniach sprzed  osiemdziesięciu jeden laty mówił  Paweł Żołądek z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie uczennice ze Szkoły Podstawowej w Ossali, zaprezentowały montaż słowno-muzyczny dotyczący tragedii w Strużkach, po czym uczestnicy manifestacji przeszli przed pomnik poświęcony ofiarom zbrodni, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

„Pacyfikacja Strużek rozpoczęła się wczesnym rankiem, w czwartek 3 czerwca 1943 r. Do wsi przybyły wówczas oddziały niemieckich żandarmów, których zadaniem było wymordowanie mieszkańców i zniszczenie miejscowości. Akcja represyjna prowadzona była z dwóch kierunków, od Osieka i z kierunku Rytwian. Brutalnym mordom towarzyszył rabunek mienia oraz palenia domów i budynków gospodarczych. Pojmanych na polach i drogach prowadzących do wsi, Niemcy zabijali na miejscu bądź doprowadzali przed budynek urzędu gminy, gdzie byli rozstrzeliwani. W dniu przypadającego wówczas święta Wniebowstąpienia Pańskiego, w tej niewielkiej świętokrzyskiej wsi z rąk hitlerowców zginęły 74 osoby, wśród nich: 17 mężczyzn, 33 kobiety i 24 dzieci w wieku do 15 lat, najmłodsza dziewczynka miała 6 dni.”

Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje