PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Polsko-ukraińska szkolna integracja

 

W poniedziałek, 20 marca br., w Zespole Placówek Oświatowych im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym, odbyło się spotkanie integracyjne pt. ,,Razem, wspólnie”.

W realizację tej inicjatywy dyrekcja szkoły i nauczyciele włączyli grono miejscowych uczniów oraz dzieci ukraińskie, które uciekając przed okropnościami wojny, znalazły schronienie w miejscowym Zespole Dworskim, a także u rodzin w pobliskich miejscowościach. Podczas uroczystego koncertu zaprezentowano piosenki i tańce charakterystyczne dla obydwu krajów, wykonywane zarówno przez dzieci, jak również i rodziców. Nie zabrakło także części kulinarnej. Potrawy polskiej i ukraińskiej kuchni zostały przygotowane przez ukraińskie panie mieszkające w Sichowie Dużym oraz uczniów miejscowego Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Realizatorom projektu: dyrekcji szkoły, nauczycielom i uczniom, pogratulowali obecni na imprezie: wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz i Jan Mazanka, reprezentujący starostę staszowskiego Józefa Żółciaka, od 20 lat koordynujący współpracę starostwa staszowskiego z ukraińskimi partnerami.

Sichowski projekt ,,Razem, wspólnie”, został dofinansowany przez Państwowy Sekretariat do Spraw Migracji Szwajcarii oraz agendę ONZ – Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), której głównym celem jest troska o poszanowanie praw imigrantów, a także pomoc finansowa i organizacyjna krajom przyjmującym imigrantów.

                                                                               Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje