Pamiętano o bitwie pod Szczeglicami
W niedzielę 29 stycznia br., upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęto na rynku w Bogorii, gdzie odegrano hymn państwowy oraz podniesiono flagę państwową na maszt.
Ta część uroczystości odbyła się w ramach podsumowania projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego przez gminę Bogoria, pod patronatem honorowym prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego. Natomiast obchody upamiętniające 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz 159. rocznicę potyczki pod Szczeglicami, rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętego Jerzego w Szczeglicach, odprawionej przez proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Wiktora i ks. Krzysztofa Rusieckiego – krajowego duszpasterza rzemiosła polskiego. We mszy świętej, a także w ceremonii złożenia kwiatów, uczestniczyli parafianie oraz zaproszeni goście w osobach, m.in.: posłów na Sejm RP: Anny Krupki, Piotra Wawrzyka i Marka Kwitka, a także przedstawicieli władz powiatu staszowskiego, gminy Bogoria, przedsiębiorców, dyrektorów szkół i nauczycieli. Po zakończeniu uroczystości kościelnych, w miejscowym Zespole Placówek Oświatowych odbyła się patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów, nawiązująca do patriotycznych walk powstańczych. W przemówieniach goście, podziękowali za podtrzymywanie w młodych pokoleniach wartości i tradycji patriotycznych. Starosta Józef Żółciak podziękował na przygotowanie podniosłej akademii oraz zwrócił się do młodzieży, aby pielęgnowała postawy patriotyczne w swoich sercach i umysłach. Warto przypomnieć, że w bitwie pod Szczyglicami, jak miała miejsce 25 stycznia 1864 roku, powstańcy dowodzeni przez rotmistrzów: Józefa Wysockiego i Wojciecha Turskiego, zostali zaskoczeni i pobici przez znaczne siły rosyjskie. Zginęło 40 powstańców, a kilkudziesięciu wzięto do niewoli i zesłano w głąb Rosji.
Tekst i foto: Paulina Majczak
- W uroczystościach na Rynku w Bogorii, poczty sztandarowe OSP z gminy Bogoria, pod dowództwem komendanta gminnego druha Mariusza Domagały.
- Rozpoczęto odegraniem hymn państwowy.
- Flagę państwową wciągnięto na maszt.
- Wójt Marcin Adamczyk podsumował realizację projektu „Pod biało-czerwoną”.
- Znaczenie biało-czerwonej flagi państwowej w życiu najmłodszych pokoleń, podkreśliła radna powiatu staszowskiego, dyrektor ZPO w Bogorii Anna Niziałek.
- Podczas występu uczennic z klas pierwszych Zespołu Placówek Oświatowych w Bogorii.
- Uroczystości w Szczeglicach rozpoczęto mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną przez proboszcza ks. kan. Stanisława Wiktora i ks. Krzysztofa Rusieckiego – krajowego duszpasterza rzemiosła polskiego.
- Przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i parafianie, w czasie mszy świętej.
- Podczas modlitwy przed tablicą upamiętniającą szczeglicką bitwę.
- Kwiaty składają, od lewej: poseł na Sejm, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, poseł na Sejm, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, poseł na Sejm Marek Kwitek, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Jońca oraz radny sejmiku województwa Paweł Krakowiak.
- Kwiaty składa starosta staszowski Józef Żółciak, z prawej: wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Staszowie Stanisław Batóg.
- Delegacja powiatu staszowskiego: członek Zarządu Powiatu Zbigniew Wiącek, starosta staszowski Józef Żółciak oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stanisław Batóg.
- Delegacja gminy Bogoria: przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Wyrzykowska, wójt Marcin Adamczyk oraz zastępca wójta Lidia Zamiela.
- Delegacja Zespołu Placówek Oświatowych w Bogorii, z dyrektor ZPO Anną Niziałek.
- Delegacja Stronnictwa Piast, z lewej: przewodniczący Stronnictwa Piast Romuald Zgrzywa.
- Radny powiatu staszowskiego Michał Skotnicki.
- Radny powiatu staszowskiego Jerzy Chudy.
- Zaproszeni goście podczas akademii w szczeglickiej szkole podstawowej.
- Dyrektor szkoły w Szczeglicach Beata Lelakowska, przywitała wszystkich obecnych.
- Montaż słowno-muzyczny o Powstaniu Styczniowym w wykonaniu uczniów szkoły w Szczeglicach.
- Prelekcję na temat walk powstańczych wygłosili członkowie Stowarzyszenia „Avito Vivit Honore”: Paweł Staszczak i Paweł Krakowiak.
- Za przygotowanie akademii podziękowała poseł Anna Krupka i zaprosiła uczniów wraz z nauczycielami na wycieczkę do sejmu.
- Słowa podziękowania do organizatorów uroczystości skierował poseł Piotr Wawrzyk.
- Poseł Marek Kwitek opowiedział szczegółową historię powstania.
- Starosta staszowski Józef Żółciak podziękował młodzieży za podtrzymywanie wartości i tradycji patriotycznych.
- Powstańczego poloneza uczniowie zatańczyli do muzyki Wojciecha Kilara z filmu ,,Pan Tadeusz”.