PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

 

Główny temat posiedzenia, jakie odbyło się w starostwie staszowskim w dniu 15 marca br., dotyczył spraw związanych z zakwaterowaniem na terenie powiatu uchodźców z Ukrainy.

Na mocy decyzji wojewody świętokrzyskiego powiat staszowski ma przyjąć 300 obywateli Ukrainy, którzy wg wstępnych planów mają być zakwaterowani w strażnicach Ochotniczych Straży Pożarny. Zakłada się, że każda z gmin będzie w stanie udostępnić po 3 strażnice, z możliwością zakwaterowania po 30 uchodźców w każdej z nich.

Prowadzący spotkanie szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego starosta staszowski Józef Żółciak, na początku narady poprosił burmistrzów i wójtów o zadeklarowanie liczby osób, jakie poszczególne gminy mogą przyjąć w najbliższych dniach. W wyniku złożonych deklaracji okazało się, że w najbliższych 2 dniach na terenie powiatu staszowskiego można zakwaterować 155 osób, w tym: w mieście i gminie Staszów – 50 osób, w mieście i gminie Połaniec – 50 miejsc, w gminie Bogoria – 30 osób oraz w mieście i gminie Osiek 25 osób. Dodatkowo samorządowcy są w stanie przyjąć jeszcze, w terminie od 1 kwietnia, około 480 osób.

Warunkiem ostatecznego przygotowania miejsc noclegowych jest otrzymanie z magazynów rezerw materiałowych: łóżek, materacy i pościeli. W wielu zadeklarowanych miejscach należy w trybie pilnym dokonać ich adaptacji, głównie w zakresie powiększenia sanitariatów oraz instalacji pryszniców. Poruszono również sprawy dotyczące zapewnienia uchodźcom opieki zdrowotnej i możliwości korzystania przez dzieci ze szkół i przedszkoli. Obecna na posiedzeniu powiatowa lekarz weterynarii w Staszowie Katarzyna Czech poinformowała o konieczności dokonania zaczipowania oraz zaszczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie, o ile zostały przywiezione przez uchodźców.

                                                                           Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje