O projekcie „Dziś Uczeń – Jutro Student”
Wartość projektu – 61 282 046,11 zł
Dofinansowanie – 55 153 841,50 zł
Wkład własny razem – 6 128 204,61 zł
Koszty PŚk ogółem – 34 335 373,57 zł w tym wkład własny ogółem – 3 433 537,36 zł
Termin realizacji projektu od 01.09.2023 r. do 30.06.2027 r.
W ramach projektu zaplanowano 4 edycje w kolejnych latach szkolnych, dla Uczniów z klas III
i IV z liceów ogólnokształcących, klas IV i V z techników oraz Uczniów szkół branżowych II-go stopnia:
- 1 edycja – rok szkolny 2023/2024,
- 2 edycja – rok szkolny 2024/2025,
- 3 edycja – rok szkolny 2025/2026,
- 4 edycja – rok szkolny 2026/2027,
Projekt będzie realizowany w Partnerstwie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego – współorganizatorem zadań oraz 11 Powiatami województwa świętokrzyskiego – Powiaty: buski, jędrzejowski, miasto Kielce, kazimierski, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki i staszowskim (powiat konecki, decyzją Władz Powiatu nie dołączył do realizacji projektu).
Zadania realizowane w projekcie:
- ZADANIE I Akademia absolwenta – wykład z Pracodawcą.
- ZADANIE II Wizyty studyjne i branżowe dla uczniów u Pracodawców związanych
z popularyzacją innowacyjnych technologii. - ZADANIE III Niestandardowe doradztwo zawodowe – plenerowe warsztaty interpersonalne.
- ZADANIE IV Identyfikacja i interpretacja indywidualnych predyspozycji zawodowych.
- ZADANIE V Popularyzacja nauki i techniki – festiwal.
- ZADANIE VI Popularyzacja nauki i techniki – piknik.
- ZADANIE VII Kreatywny uczeń – konkurs o Platynowy Indeks na Politechnice.
- ZADANIE VIII Wzmocnienie pozycji społecznej młodzieży – kurs autoprezentacji
i wystąpień publicznych. - ZADANIE IX Wzmacnianie kompetencji społecznych – warsztaty grupowe z efektywnego uczenia się.
- ZADANIE X Organizacja zajęć dodatkowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych
w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. - ZADANIE XI Podniesienie kompetencji uczniów w zakresie komunikacji międzynarodowej.
- ZADANIE XII Międzyszkolna liga przedmiotowa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
- ZADANIE XIII Praktyczne warsztaty i wykłady z zakresu wyboru ścieżek edukacyjnych
i zawodowych w Politechnice Świętokrzyskiej. - ZADANIE XIV Praktyczne warsztaty i wykłady z zakresu wyboru ścieżek edukacyjnych
i zawodowych w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. - ZADANIE XV Kształcenie w terenie – wyjazdowe szkolenia edukacyjne dla uczniów świętokrzyskich szkół ponadpodstawowych.
- ZADANIE XVI Wyjazdowe plenery dla uczniów ukierunkowane na podjęcie kształcenia na kierunkach Architektura i Wzornictwo.
Projekt skierowany jest do ponad 10 tysięcy uczniów. Jego celem jest zniwelowanie deficytów utrudniających rozpoczęcie nauki na studiach wyższych.
W ramach projektu, zaplanowano działania z zakresu:
- doradztwa zawodowego, prowadzonego przez specjalistów oraz nauczycieli akademickich, wizyty branżowe u Pracodawców,
- planowania ścieżki kariery zawodowej oraz dalszego kształcenia mające na celu zmotywowanie i ukierunkowanie uczniów do dalszego kształcenia na uczelniach wyższych Regionu.
- zajęć prowadzonych na terenie uczelni, pozwalających rozwinąć umiejętności podstawowe i przekrojowe jako praktyczne warsztaty edukacyjne w specjalistycznych pracowniach i laboratoriach, jako odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie na umiejętności niezbędne przy wykonywaniu danych zawodów oraz możliwości rozwoju zawodowego w danej branży.
- dodatkowych zajęć ukierunkowanych na wybrane przedmioty związane z STEM tj. dziedziny nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (tj. matematyka, fizyka, informatyka, chemia, geografia, biologia), które przyczynią się do rozbudzania zainteresowań wśród uczniów naukami ścisłymi, co w konsekwencji wpłynie na wzrost liczby studentów kierunków matematyczno-przyrodniczych i technicznych,
- podniesienia kompetencji uczniów w zakresie komunikacji międzynarodowej,
- popularyzacji nauki i techniki przez organizację w campusie PŚk i UJK festiwalu nauki oraz Pikniku nauki w miastach powiatowych,
- organizacji konkursu o platynowy indeks PŚk lub międzyszkolnej liga przedmiotowej
w UJK, - organizacja wyjazdowych szkoleń edukacyjnych oraz plenerów z rysunku ukierunkowane na podjęcie kształcenia na kierunkach Architektura i Wzornictwo
Projekt „Dziś uczeń – jutro student”, wpisuje się w Strategię Rozwoju i Misję Uczelni, poprzez realizację działań pozwalających podnieść efektywność i skuteczność systemu kształcenia na wszystkich etapach życia. Zakładanym efektem działań będzie pozostanie znacznej liczby uczniów liceów, technikum i szkół branżowych 2-stopnia na kieleckich uczelniach, co wpłynie na dopasowanie umiejętności i kwalifikacji przyszłych pracowników do potrzeb lokalnego rynku pracy.