PowiatStaszowski

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Ewelina Walczak

Mariusz Zyngier najlepszym w Polsce nauczycielem ELEKTRONIKÓW!

 

Najlepsi z najlepszych – nauczyciele ze szkół technicznych oraz Centrów Kształcenia Zawodowego z całej Polski, otrzymali w Warszawie nagrody i wyróżnienia w konkursie „Zawodowiec Roku” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Głównym partnerem wydarzenia było KGHM Polska Miedź.

,,Zawodowcem Roku 2022” mógł zostać każdy nauczyciel, który posiada szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w obszarze kształcenia zawodowego, kreuje i wspiera zainteresowania zawodowe uczniów, działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego, wprowadza autorskie  rozwiązania dydaktyczne i metodyczne w obszarze kształcenia zawodowego, cechuje się zaangażowaniem i pasją w pracy, cieszy się autorytetem i dba o swój rozwój zawodowy. Nauczyciele mają niepodważalny wpływ na życie i rozwój każdego z nas. Droga do wymarzonego zawodu często nie jest prosta, dlatego tak ważne jest podążanie nią w ślad za kompetentnym i pełnym pasji nauczycielem. ,,Zawodowiec Roku 2022”, to tytuł, który został przyznany najlepszym nauczycielom kształcenia zawodowego, w danej grupie zawodów.

W Polsce jest 130 Techników Elektronicznych, niespełna 1000 specjalistów pracujących w zawodzie nauczyciela elektroniki, elektrotechniki, urządzeń elektronicznych itp. Wśród nich NAJLEPSZY w Polsce – Mariusz Zyngier – nauczyciel naszych ELEKTRONIKÓW.

Uroczysta gala odbyła się 14 marca br., w Warszawie. Organizatorem konkursu było: Ministerstwo Edukacji wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Nie był  to konkurs „sms-owy” (nie dało się,… „dokupić” głosów), a o sukcesie zdecydowało wyłącznie spełnienie szczegółowych kryteriów i to jurorzy podjęli ostateczne decyzje.

W poprzednich latach specjaliści z Połańca, zostali już docenieni – okazali się najlepszymi „zawodowcami” w Polsce w konkursach NAUCZYCIEL ROKU organizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Głos Nauczycielski (2004 – Mariusz Zyngier i 2012 – Beata Zyngier). Dodatkowo: Beata była najlepsza w Europie w konkursie HORIZON 2020 i w Polsce w EDUINSPIRACJACH w 2013 roku, a Mariusz jest jednym z pięciu polskich finalistów światowego konkursu Global Teacher Prize (Dubaj 2017), a oboje są honorowymi profesorami  oświaty, jedynymi w powiecie i jednymi z nielicznych w Polsce.

W trakcie uroczystości, w  swoim wystąpieniu wiceminister Marzena Machałek przypominała, że Ministerstwo Edukacji i Nauki konsekwentnie realizuje politykę budowania prestiżu kształcenia zawodowego. Służy temu reforma wprowadzona w 2019 r. Jej celem było m.in. uatrakcyjnienie procesu kształcenia w szkołach branżowych i technikach oraz dostosowanie go do potrzeb rynku pracy. Sekretarz Stanu w MEiN zaznaczyła, że jednym z efektów wprowadzonej reformy jest zwiększenie liczby uczniów, którzy po szkole podstawowej wybierają naukę w szkołach branżowych i technikach. „Mamy ponad 58,5 proc. absolwentów, którzy wybierają naukę w szkołach branżowych i technikach” – podsumowała.

Tekst: Zespół Szkół w Połańcu
Foto: Jan Mazanka

Mariusz Zyngier, nauczyciel w Zespole Szkół w Połańcu i przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Staszowie.

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje