PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Piotr Wielecki

Leśna Apteka po raz 14.

 

Doroczny kiermasz ,,Leśna Apteka” w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, który odbył się w niedzielę 29 września br., jak zawsze cieszył się popularnością zarówno wśród producentów jak i amatorów zdrowej żywności, którzy zachęceni słoneczną pogodą licznie zjechali do Rytwian.

Tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą w klasztorze pokamedulskim, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. senior prałat dr Stanisław Szczerek z Ostrowca Świętokrzyskiego. Po zakończeniu liturgii, dyrektor Pustelni ks. kan. Wiesław Kowalewski, poinformował wiernych o inicjatywach rozbudowy i rewitalizacji kompleksu poklasztornego, jakie udało się zrealizować w ostatnich latach oraz podsumował swoją 19-letnią działalność w rytwiańskim klasztorze. Ks. kan. Wiesław Kowalewski podziękował także licznym donatorom klasztoru i współpracownikom, a także przedstawicielom władz rządowych, wojewódzkich oraz samorządowych, za włączanie się w realizację kolejnych etapów odbudowy i remontów, realizowanych ze środków unijnych i krajowych. Dla najbardziej zasłużonych osób przygotowano złote i srebrne medale oraz dwie statuetki, które zostaną wręczone: prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie i wicepremierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu. Medal nawiązuje do wpisania na listę POMNIK HISTORII Zespołu Klasztornego Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Wpisu dokonano Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z dnia 10 grudnia 2018 r.
Na temat starań o wpisanie Pustelni na tę prestiżową listę, a także o pozostałych 8 pomnikach w województwie świętokrzyskim, m.in. Świętego Krzyża, Wiślicy, Sandomierza i Opactwa Cystersów w Wąchocku, w swoim wykładzie mówił dr Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Następnie ks. kan. Wiesław Kowalewski wręczył medale osobom, mającym znaczący wkład w procesie rewitalizacji zespołu pokamedulskiego w Rytwianach.
Występy artystyczne na scenie, ustawionej obok licznych stoisk ze zdrową żywnością oraz z innymi produktami zdrowotnymi wytwarzanymi na bazie naturalnych składników, rozpoczął zespół folklorystyczny dzieci i młodzieży z Rytwian, a gwiazdą wieczoru był Damian Holecki z zespołem.

Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje