Janusz Korczak patronem Szkoły Podstawowej w Mostkach

Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć….te słowa wielokrotnie cytowano na uroczystościach, które odbyły się 2 czerwca w Szkole Podstawowej w Mostkach. W tym wyjątkowym dniu szkoła zyskała nowy sztandar oraz nadano jej imię Janusza Korczaka. Wybór na patrona tej wielkiej postaci stanowi kontynuację misji szkoły, która jest niezmienna od początków powstania: kształtowania sumień młodych ludzi i wychowywania ich w duchu patriotyzmu i poszanowania drugiego człowieka. Janusz Korczak był bowiem nie tylko lekarzem, pedagogiem, poetą, ale przede wszystkim był Przyjacielem Dzieci. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Bohater, który oddał życie na dzieci w Obozie w Treblince w 1942 roku. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą podczas której poświęcono nowy sztandar. Na placu przy szkole odbyły się dalsze uroczystości: przybliżono historię szkoły, wręczono podziękowania. Wzruszającym momentem było przekazanie nowego sztandaru oraz piękny montaż słowno-muzyczny o życiu Janusza Korczaka. Spektakl, który wzruszał do łez! W tym dniu obecni byli ze społecznością uczniowską parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy, rodzice, przyjaciele szkoły, emerytowani pracownicy, absolwenci. Gratulacje oraz pamiątkowy grawerton i kwiaty przekazali społeczności szkolnej: wicestarosta staszowski Leszek Guzal, radni powiatu Monika Kosałka, Zbigniew Wiącek, Anna Niziałek, Grażyna Medyńska, Dariusz Kubalski, Stanisława Błażejewska, Paweł Basiński. W szkole zaproszeni goście mogli podziwiać wystawę malarską autorstwa wieloletniej dyrektor przedszkola w Mostkach, staszowskiej malarski Jadwigi Kotlarz.
Tekst i foto: Paulina Majczak
- Proboszcz parafii św. Bartłomieja w Staszowie ks. prałat Jan Ziętarski.
- Homilię wygłosił proboszcz parafii Trójcy Świętej w Bogorii ks. kan. Leszek Biłas.
- Poczet sztandarowy zwrócił się z prośbą o poświęcenie sztandaru.
- Zaproszeni goście oraz społeczność szkolna podczas mszy świętej.
- Zaproszeni goście oraz społeczność szkolna podczas mszy świętej.
- Przemaszerowano na plac szkolny, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
- Odsłonięto pamiątkową tablicę.
- Na uroczystości powitała wszystkich dyrektor szkoły Joanna Modras-Nowacka.
- Zaprezentowano nowy sztandar.
- Zaprezentowano nowy sztandar.
- Podczas uroczystości.
- Uczniowie w montażu słowno-muzycznym poświęconym życiu Janusza Korczaka – patrona szkoły.
- Uczniowie w montażu słowno-muzycznym poświęconym życiu Janusza Korczaka – patrona szkoły.
- Uczniowie w montażu słowno-muzycznym poświęconym życiu Janusza Korczaka – patrona szkoły.
- Uczniowie w montażu słowno-muzycznym poświęconym życiu Janusza Korczaka – patrona szkoły.
- Podziękowania otrzymała m.in. malarka Jadwiga Kotlarz.
- Podziękowanie otrzymał wieloletni dyrektor szkoły Jan Krupa.
- Poseł Agata Wojtyszek podziękowała za chwile wzruszenia.
- Poseł Andrzej Pietrzczyk.
- Poseł Andrzej Kryj.
- Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki podziękował na piękną uroczystość.
- Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Grażyna Grygiel.
- Wicestarosta staszowski Leszek Guzal zwrócił się do uczniów szkoły ze słowami uznania i gratulacjami.
- Radni powiatu wręczyli kwiaty oraz grawerton.
- Burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć wraz z radą miejską.
- W imieniu dyrektorów gratulacje złożył dr Dariusz Kubalski.
- Wystawa poświęcona dzieciom autorstwa Jadwigi Kotlarz.
PowiatStaszowski


















































