PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Paulina Majczak

Dzień zdrowego ducha

 

W staszowskim Ekonomiku gościł Marcin Prus, mistrz Polski w siatkówce, trener mentalny oraz psycholog sportu. Spotkaniu towarzyszyły ciekawe wydarzenia – trening, mecz, fitness, warsztaty kulinarne i konkursy wiedzy o profilaktyce zdrowotnej.
31 maja wolontariusze Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II  w Staszowie wraz z Bazą Staszowskiego Wolontariatu zorganizowali ,,Dzień Zdrowego Ducha”. Przedsięwzięcie stanowiło część projektu – „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie”. Propozycje programowe skierowane zostały do lokalnego środowiska celem spopularyzowania zdrowego stylu życia oraz wzbudzenia u młodzieży zainteresowania sportem i racjonalnym odżywianiem się. Intencją organizatorów było także zachęcenie młodzieży do poszerzania wiedzy z zakresu coachingu i zmotywowanie do udziału w kampaniach społecznych.
Ten dzień okazał się szczególny dla uczniów staszowskiego Ekonomika i licznie przybyłych gości. Zebrani mieli okazję spotkać się z wielokrotnym reprezentantem Polski w siatkówce, trenerem mentalnym oraz autorem książek – Marcinem Prusem. Znany sportowiec zaproponował uczniom możliwość udziału w autorskim programie profilaktyczno-motywacyjnym, zatytułowanym ,,Mistrzem być”. Podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych gość specjalny zwrócił uwagę na znaczenie w życiu człowieka nie tylko siły fizycznej, ale również charakteru. Uświadomił nastolatkom istotę współdziałania w zespole. Podkreślił kluczową rolę lidera grupy. Uczył asertywności i umiejętności podejmowania nowych wyzwań. Młodzież dowiedziała się, że droga do sukcesu wymaga zarówno pracy, jak i wiary we własne możliwości. Prelekcja, oparta na interakcji między słuchaczami a prowadzącym, bardzo podobała się uczestnikom spotkania. Spektakularnym punktem mityngu z Marcinem Prusem był trening i mecz z jego udziałem. Po zakończeniu siatkarskich rozgrywek uczniowie otrzymali autografy mistrza, koszulki i książki.  W związku z wielowymiarowością problemu, jakim jest racjonalna dieta oraz prozdrowotne zachowania społeczne, wolontariusze zorganizowali warsztaty kulinarne, na których robiono i degustowano soki, sałatki i warzywne przekąski. Wśród smakoszy deserów dużym powodzeniem cieszyło się ciasto marchewkowe. Moduł gastronomiczny zakończył się konkursem o zdrowym żywieniu. Najobszerniejszą wiedzą wykazała się Paulina Noga, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie. Dodatkową atrakcją „Dnia Zdrowego Ducha” była możliwość udziału w pokazie tanecznym grupy fitness. Ponadto o doskonały relaks uczestników imprezy zadbał szkolny zespół muzyczny, którego skład od wielu lat tworzą nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie.
„Dzień Zdrowego Ducha” to wydarzenie o dużym znaczeniu dla środowiska lokalnego, które zintegrowało się wokół tematów prozdrowotnych. Podsumowaniu całości działań przyświecały słowa Arthura Schopenhaura – „Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym”. „Dzień Zdrowego Ducha” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – CRSO ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata: 2021-2030 oraz przez Stowarzyszenie „Pro Civitas” w Staszowie. Patronat honorowy nad projektem objęli: Fundacja VIVE Serce Dzieciom, Starosta Powiatu Staszowskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.

Tekst i foto: archiwum ZSE Staszów

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje