Z uroczystości pogrzebowych żołnierza Batalionów Chłopskich
6 listopada br. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zofiówce, odbyła się msza pogrzebowa śp. Tomasza Piątka, byłego mieszkańca Słupca w gminie Łubnice, żołnierza Batalionów Chłopskich i działacza niepodległościowego. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB, skazany na 2 lata przez Sąd Rejonowy w Kielcach, zmarł w więzieniu w Raciborzu 28 października 1949 roku.
W ostatniej drodze śp. Tomaszowi Piątkowi towarzyszyła córka Janina Wolak z najbliższą rodziną, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Robert Piwko, jak również oficerowie Wojska Polskiego z dowódcą 102 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu ppłk. Piotrem Krakowiakiem i komendantem Garnizonu Kielce mjr. Mariuszem Migoniem. Obecni byli także policjanci, na czele z zastępcą komendanta powiatowego policji w Staszowie nadkom. Jackiem Rozczypałą, a także uczniowie i nauczyciele szkół z terenu powiatu staszowskiego, pracownicy Starostwa Powiatowego w Staszowie i Urzędu Gminy w Łubnicach oraz mieszkańcy Zofiówki, Słupca i okolicznych miejscowości. Ceremoniał wojskowy pogrzebu zapewnił poczet sztandarowy oraz oficerowie i żołnierze pododdziału reprezentacyjnego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Obecne były także poczty sztandarowe: szkół, harcerzy, OSP oraz pododdział druhów strażaków.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii w Zofiówce ks. Mirosław Dołowy, homilię wygłosił proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Nowej Dębie ks. kapelan mjr Marek Bolanowski. Po zakończeniu liturgii kondukt pogrzebowy przeszedł na miejscowy cmentarz, gdzie odbyła się dalsza ceremonia pogrzebowa. Po złożeniu kwiatów na grobie zmarłego, pododdział reprezentacyjny Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oddał salwę honorową.
***
Tomasz Piątek (1906-1949) – urodził się 16 października 1906 roku w Słupcu (obecnie gmina Łubnice, pow. staszowski). Był synem Jana i Marianny z domu Bryk. W przedwojennej, wolnej Polsce zajmował się prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego. Należał także do lokalnych struktur Stronnictwa Ludowego. W czasie okupacji niemieckiej służył w Batalionach Chłopskich – konspiracyjnej organizacji zbrojnej ruchu ludowego, był jednym z podkomendnych Jana Sowy „Grota”.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny przedwojennego województwa kieleckiego w 1944 roku kontynuował swoją służbę na rzecz Niepodległej Polski. Należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego – partii opowiadającej się za odbudową Polski demokratycznej w pełni suwerennej. Po sfałszowanych wyborach do Sejmu Ustawodawczego z 19 stycznia 1947 roku, działaczy PSL-u przez kolejne lata prześladował komunistyczny aparat represji. W tym czasie Tomasz Piątek udzielał pomocy członkom konspiracyjnej organizacji „Legion Czarnego Lwa”. Grupa, którą kierował były członek Batalionów Chłopskich była aktywna na terenie powiatów sandomierskiego, buskiego, tarnobrzeskiego i mieleckiego. W marcu 1949 roku „Legion Czarnego Lwa” został rozbity. Tomasz Piątek został zatrzymany przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa 28 marca 1949 roku. Doświadczył przesłuchań w Powiatowych Urzędach Bezpieczeństwa Publicznego w Sandomierzu i Busku- Zdroju, początkowo był osadzony w Więzieniu Karno-Śledczym w Kielcach.
Wyrok w sprawie Tomasza Piątka wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach w dniu 19 lipca 1949 roku. Uznano Go za winnego niepowiadomienia władz o miejscu pobytu i miejscach zamieszkania członków organizacji „Legion Czarnego Lwa”. Tomasz Piątek został skazany na dwa lata więzienia. Już w chwili wydania wyroku był człowiekiem ciężko schorowanym, o czym świadczą zachowane dokumenty lekarskie z 1946, 1947 i ostatni – z grudnia 1948 roku. W dniu 22 września 1949 został przewieziony do Więzienia w Raciborzu. Tam stan jego zdrowia uległ dalszemu pogorszeniu. Zmarł w wieku 43 lat w dniu 28 października 1949 roku w Szpitalu Miejskim w Raciborzu. Szczątki Tomasza Piątka zostały odnalezione w listopadzie 2020 roku na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu, w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.
Tekst i foto: Jan Mazanka
Nota biograficzna śp. Tomasza Piątka – Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach