28. rocznicę niepodległości Ukrainy świętowano w Warszawie
W uroczystościach jakie odbyły się w dniu 9 września br., oprócz dyplomatów innych państw, członków rządu RP, generałów i wyższych oficerów Wojska Polskiego, przedsiębiorców, a także reprezentantów stowarzyszeń i fundacji polsko-ukraińskich, uczestniczyli także: starosta staszowski Józef Żółciak i przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Rajca.
Zapraszania wysyłane od 2008 roku, przez kolejnych ambasadorów Ukrainy w Polsce do przedstawicieli władz powiatu staszowskiego, oprócz naszego powiatu na uroczystościach obecni są także reprezentanci powiatu konińskiego, są wyrazem uznania dla dorobku obydwu powiatów we współpracy z partnerami ukraińskimi.
Dzień Niepodległości Ukrainy, jest świętem państwowym obchodzonym 24 sierpnia, w rocznicę uchwalenia przez Radę Najwyższą Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Dzień ten jest uważany za datę powstania Ukrainy w obecnej formie.
Uroczystości 28. rocznicy niepodległości Ukrainy w Warszawie rozpoczęto odegraniem hymnów państwowych, następnie ambasador Andrij Deszczycia wygłosił oficjalne przemówienie, m.in. podziękował rządowi RP za wspieranie interesów Ukrainy na forum międzynarodowym. Pięć osób, w tym 2 Polaków i 3 Ukraińców, zasłużonym we współpracy polsko-ukraińskich otrzymało medale zasługi. Podobne wyróżnienia w roku 2009, przyznane decyzją ówczesnego ambasadora Ołeksandra Motsyka, ,,za osobiste zaangażowanie i wybitny wkład w kreowanie dobrosąsiedzkich stosunków ukraińsko-polskich”, otrzymało 3 obywateli z powiatu staszowskiego.
Tekst i foto: Jan Mazanka
- Zaproszonych gości witał ambasador Andrij Deszczycia, wraz z dyplomatami ambasady. Kosz kwiatów w barwach Ukrainy, przygotowany przez jedną z kwiaciarni staszowskich, wręczył starosta Józef Żółciak.
- Przewodniczący Rady Powiatu w Staszowie Grzegorz Rajca wręczył ambasadorowi Andrijowi Deszczyci, puchar z godłem narodowym oraz herbami: województwa świętokrzyskiego i powiatu staszowskiego, wyprodukowany w Hutach Szkła Gospodarczego prezesa Tadeusza Wrześniak.
- Po odegraniu hymnów państwowych Ukrainy i Polski ambasador Andrij Deszczycia wygłosił oficjalne przemówienia.
- W czasie wystąpienia, ambasador Andrij Deszczycia podziękował za wspieranie akcji na rzecz uwolnienia więzionego przez Rosjan w kolonii karnej, ukraińskiego reżysera Olega Sencowa, co nastąpiło kilka dni temu.
- Medale za wspieranie współpracy ukraińsko – polskiej odebrało 4 z 5 nagrodzonych.
- Ambasador Andrij Deszczycia, znalazł kilka minut na rozmowę z delegacją powiatu staszowskiego.
- Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Iurii Bodrug, w rozmowie ze starostą Józefem Żółciakiem i przewodniczącym Grzegorzem Rajcą, wspominał trzykrotne wizyty w powiecie staszowskim, jakie złożył w latach: 2010 – 2016.
- Do współpracy powiatu staszowskiego z Ukrainą i Mołdawią z uznaniem odniósł się minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz.
- W czasie rozmowy z zastępcą ambasadora Volodymyrem Bachynskym, z małżonką. Państwo Bachynsky, kilkakrotnie przyjeżdżali do powiatu staszowskiego, m.in. przy okazji realizacji różnych projektów edukacyjnych i biznesowych, dofinansowanych z programu ,,Polska Pomoc Rozwojowa” MSZ RP oraz Narodowego Centrum Kultury.
- Przykładem rozwoju gospodarczo-kulturowych relacji polsko-ukraińskich, jest otwarta w lutym br. restauracja ,,Baczewskich”, przy Alei Szucha 17, w której obyło się poniedziałkowe spotkanie.