PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Aleksandra Konefał

232. rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego

 

Połaniec dla uczczenia tego ważnego wydarzenia świętuje poprzez oryginalne przedsięwzięcia adresowane do szerokiego grona odbiorców.   Wspólne świętowanie rozpoczęło się 7 maja uroczystością, podczas której odbyła się debata historyczna „Bohater czy legenda wykreowana przez historię?” w Centrum Kultury i Sztuki. Rocznicowe obchody zgromadziły mieszkańców, samorządowców, przedstawicieli instytucji oraz pasjonatów historii, którzy wspólnie oddali hołd wydarzeniu mającemu szczególne znaczenie dla polskiej drogi do wolności. Po wprowadzeniu sztandarów wszyscy odśpiewali hymn państwowy.

Po przywitaniu licznego grona gości przez prowadzącą Katarzynę Błachut głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak, a następnie przewodnicząca Rady Miejskiej, Małgorzata Walenciak. Wśród gości obecni byli m.in. Monika Michalec, kierownik ARiMR w Staszowie, reprezentująca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego, poseł na Sejm RP Michał Cieślak, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Anita Koniusz, prof. hab. Piotr Dobosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, Leszek Cierpiałowski – dyrektor Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Maciejowicach, Grzegorz Piętak – zastępca prezesa Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach, ppłk rez. Arkadiusz Nenutil, Kościuszkowska Organizacja Proobronna, Anna Kosowicz, wiceprzewodnicząca Rady powiatu staszowskiego, Bogusław Wojnarowski, wójt Gminy Gawłuszowice, Kazimierz Gacek,  starosta powiatu mieleckiego, Magdalena Wilk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Staszowie, mł. insp. Marcin Cieśla, komendant Powiatowy Policji w Staszowie, por. Marcin Wilk  reprezentujący 10 Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, 102 Batalion Lekkiej Piechoty w Sandomierzu, Marcin Opałacz, komendant Komisariatu Policji w Połańcu, druh Paweł Motyl, komendant Miejsko-Gminny OSP, Małgorzata Walenciak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu, Andrzej Wawrzyniec, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Kosowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, radni Rady Miejskiej, zastępca burmistrza Jarosław Kądziela, skarbnik, Małgorzata Żugaj, sekretarz, Bogumiła Niespodziewana, kierownicy i pracownicy Urzędu Miasta i Gminy oraz jednostek gminnych i pomocniczych, dyrektorzy szkół i uczniowie, harcerze, prezesi lokalnych firm, przedsiębiorcy, sołtysi przewodniczący osiedli, byli i obecni samorządowcy oraz mieszkańcy Połańca, poczty sztandarowe, a także przedstawiciele lokalnych klubów, organizacji i środowisk.

W swoim przemówieniu burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak podkreślił rolę patriotyzmu oraz znaczenie pielęgnowania wartości narodowych i lokalnej wspólnoty. Jak zaznaczył: „Patriotyzm to budowanie lepszej Polski poprzez uczciwą pracę, pielęgnowanie kultury, języka oraz dbanie o lokalną społeczność, a nie tylko poprzez wielkie hasła wypowiadane przy okazji świąt narodowych. Hołd należy się wszystkim, którzy walczyli o wolną i silną, niepodległą Polskę, również Tadeuszowi Kościuszce i jego powstańcom. W dzisiejszym dniu, kiedy oddajemy hołd pamięci bohaterów sprzed wieków, zobowiązujemy się do pracy na rzecz naszej przyszłości. Niech nasza wspólna historia będzie przewodnikiem i inspiracją do budowania lepszego jutra dla naszych dzieci i wnuków.”

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano wyjątkową rolę Połańca w historii Polski oraz znaczenie Uniwersału Połanieckiego, ogłoszonego właśnie na tej ziemi przez Najwyższego Naczelnika Sił Zbrojnych Narodowych, generała Tadeusza Kościuszkę. Goście przypominali, że to właśnie w Połańcu rozgrywały się wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla losów Rzeczypospolitej, a pamięć o nich mimo upływu wielu lat wciąż pozostaje żywa.

O znaczeniu tradycji oraz potrzebie kultywowania patriotycznych wartości mówił również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Wawrzyniec. Dziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości i podkreślał, jak ważne są tego typu wydarzenia dla budowania świadomości narodowej oraz lokalnej tożsamości.

Uroczystość uświetnił występ orkiestry oraz Zespołu „Sidus” działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Artyści zaprezentowali pieśni patriotyczne, a zgromadzona publiczność chętnie włączała się do wspólnego śpiewu, tworząc wyjątkową i podniosłą atmosferę wydarzenia.

Tekst i foto: UMiG Połaniec

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje