PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Czas wolny
Autor:Publikacja: Aleksandra Konefał

23. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

 

Tegoroczne wojewódzkie święto plonów odbyło się w niedzielę 10 września br. w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Obchody poprzedziła msza święta celebrowana przez ks. kan. Łukasza Zygmunta – dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej i proboszcza Parafii św. Maksymiliana Kolbego z Wolicy – Tokarni ks. kan. Jacka Dąbka.

W uroczystościach dożynkowych wzięli udział m.in.: poseł Anna Krupka, poseł Marek Kwitek, senator Krzysztof Słoń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a także członkowie Zarządu Województwa i radni sejmiku. Delegacji powiatu staszowskiego przewodniczyli: starosta Józef Żółciak oraz burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Nowak, skąd pochodził wieniec reprezentujący powiat w konkursie wojewódzkim.

Po zakończeniu liturgii mszy świętej, korowód dożynkowy przeszedł na teren sektora małomiasteczkowego parku etnograficznego, gdzie odbyła się dalsza część dożynkowego święta. Tegoroczni starostowie dożynek Bożena Zapała z Serbinowa w gminie Mniów i Dariusz Przemyski ze Starej Słupi, wręczyli marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu świeżo upieczony bochen świętokrzyskiego chleba. Marszałek Andrzej Bętkowski podziękował rolnikom za dożynkowy dar i wygłosił oficjalne przemówienie.

Rolnicy z całego województwa zaprezentowali piękne wieńce dożynkowe, wykonane tradycyjnie z wykorzystaniem tegorocznych zbóż, ziół, owoców i kwiatów. Zwyciężył wieniec przygotowany przez gospodynie z powiatu kieleckiego, drugie miejsce zajął wieniec reprezentujący powiat pińczowski, trzecią nagrodę otrzymała kompozycja z powiatu staszowskiego. Wszystkie wieńce, wykonane starannie i z wykorzystaniem zbóż, ziół, traw i owoców, zostały otańczone i ośpiewane przez zespoły ludowe. Najpiękniejszy, z powiatu kieleckiego  będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas dożynek prezydenckich, jakie odbędą się 24 września br. w Warszawie.

Tekst i foto na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje