PowiatStaszowski

Home / Aktualności / Czas wolny / Galerie zdjęć i materiały wideo
Autor:Publikacja: Piotr Wielecki

Rekonstrukcja bitwy o Osiek

 

W sobotę, 28 września br., w hołdzie bohaterskim żołnierzom, broniącym w dniu 11 września 1939 roku, przeprawy mostowej koło Baranowa Sandomierskiego, staszowskie Stowarzyszenie ,,Avito Vivit Honore”, wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcji historycznej, postanowiło odtworzyć walki w Osieku, dzięki którym wycofujące się oddziały Armii ,,Kraków”, mogły bez większych strat, przeprawić się na prawy brzeg Wisły.

Rozkaz okopania się i przygotowania obrony Osieka, otrzymały pododdziały 201 i 203 pułków piechoty rezerwy, wchodzących w skład 55 Dywizji Piechoty, którą dowodził płk Stanisław Kalabiński. 55 Dywizja wchodziła w skład  Grupy Operacyjnej ,,Śląsk”. W wyniku całodniowej bitwy w obronie Osieka i przyczółka przy Wiśle, z którego ewakuowała się Armia ,,Kraków”, poległo około 120 żołnierzy polskich i dokładnie 102 niemieckich.

Rekonstrukcję bitwy, jaka miała miejsce na polach w Lipniku, poprzedziła msza święta odprawiona w osieckim kościele oraz okolicznościowa akademia w sali gimnastycznej miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych. Po jej zakończeniu i złożeniu kwiatów przez zaproszonych gości i delegacje kombatantów przed pomnikiem ,,Polegli, Niepokonani 1939 – 1945”, o godz. 14:00 rozpoczęto rekonstrukcję bitwy w obronie Osieka, jednej z najkrwawszych w całej Wojnie Obronne 1939 roku. Wśród zaproszonych goście, oglądających profesjonalnie przygotowane widowisko historyczne, byli, m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, poseł na Sejm Marek Kwitek, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marek Strzała, starosta staszowski Józef Żółciak, wicestarosta Leszek Guzal, burmistrz miasta i gminy Osiek Rafał Łysiak, radni rad wszystkich szczebli, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także goście przyjezdni.
Inscenizacja składająca się z dwóch części została urozmaicona pokazem kawaleryjskim w wykonaniu ułanów z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im 13. Pułku Ułanów Wileńskich.
Sobotnią rekonstrukcję obejrzało ponad 2 tys. osób, a po jej zakończeniu każdy mógł wejść na pole bitwy, obejrzeć okopy i stanowiska ogniowe z bronią, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bohaterami znakomitego historycznego przedstawienia. Była to pierwsza na terenie powiatu staszowskiego rekonstrukcja bitwy z udziałem blisko 200 członków stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych ze: Staszowa, Sandomierza, Opatowa, Kielc, Bielska-Białej i Katowic.

                                    Tekst i foto: Jan Mazanka

Najnowsze

W serwisie

Polecamy

Projekty

Publikacje