Obchodzono 26. rocznicę niepodległości Ukrainy

phoca thumb l 1W poniedziałek, 4 września br., w sali  koncertowej Filharmonii Warszawskiej, dla uczczenia 26 rocznicy niepodległości Ukrainy, odbyło się spotkanie przyjaciół tego kraju: dyplomatów, samorządowców, przedsiębiorców, twórców kultury, artystów oraz działaczy fundacji i stowarzyszeń.

    W holu Filharmonii, wszystkich zaproszonych gości witali: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia z małżonką Iryną oraz wysokiej rangi dyplomaci Ambasady.
    Część oficjalną, jak zwykle rozpoczęto odegraniem hymnów państwowych Ukrainy i Polski, po czym ambasador Andrij Deszczycia wygłosił oficjalne przemówienie. Na samym początku wystąpienia, ambasador poprosił o uczczenie minutą ciszy swoich rodaków, którzy zginęli w czasie konfliktu zbrojnego, jaki na wschodzie Ukrainy, rozpoczął się w pierwszych miesiącach 2014 roku. Większą część przemówienia ambasador Andrij Deszczycia poświęcił aktualnym relacjom ukraińsko-polskim, w tym pomocy w różnych obszarach, jaka kierowana jest za wschodnią granicę. Ambasador zwrócił również uwagę na sukcesy i osiągnięcia, będące udziałem Ukraińców mieszkających w Polsce, zarówno w pracy zawodowej, jak i studentów, uczniów czy artystów.
    Wśród zaproszonych gości, obok przedstawicieli rządu RP, posłów i senatorów, członków korpusu dyplomatycznego z wielu krajów, znaleźli się także, z racji wieloletniej współpracy w partnerami ukraińskimi, przedstawiciele dwóch powiatów: staszowskiego i rawskiego. Powiat staszowski reprezentowali: starosta Michał Skotnicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Chyla oraz naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą Jan Mazanka. Z powiatu Rawa Mazowiecka w spotkaniu udział wzięli: przewodnicząca Rady Powiatu Rawskiego Maria Charążka i Janusz Mierzejewski ze Starostwa rawskiego. Obydwie delegacje, wręczyły ambasadorowi Andrijowi Deszczyci i jego małżonce Irynie, kosze niebiesko-żółtych kwiatów. Po zakończeniu części oficjalnej i uroczystego koncertu, członkowie obydwu powiatowych delegacji, rozmawiali z zaprzyjaźnionymi pracownikami Ambasady Ukrainy w Polsce, m.in., na temat przyszłorocznej współpracy, zarówno z Ambasadą, jak i ukraińskimi parterami z obwodów: winnickiego i charkowskiego.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png