Mołdawianie poprowadzą korowód

phoca thumb l 6Atrakcyjnie zapowiadają się tegoroczne 16. Dożynki Powiatu Staszowskiego, które razem z 19. Świętem Śliwki, odbędą się w Szydłowie w niedzielę 28 sierpnia br.

    Jedynym zespołem zagranicznym, jaki wystąpi na szydłowskiej scenie będzie mołdawska, 24-osobowa, dziecięco-młodzieżowa orkiestra dęta z Dondiusznów, która na zaproszenie starosty staszowskiego Michała Skotnickiego przyjechała już w środę 24 sierpnia. Młodzi Mołdawianie, oprócz dwóch koncertów, o godz. 14:00 i 20:00 poprowadzą także korowód dożynkowy z kościoła pw. św. Władysława na plac zamkowy.

Przyjazd orkiestry wynika ze współpracy jaką powiat staszowski nawiązał z powiatem Dondiuszany w lipcu 2012 roku, a zaproszenie Mołdawian na dożynki starosta staszowski Michał Skotnicki przekazał podczas wizyty samorządowców staszowskich w Republice Mołdawii w czerwcu br.
    Mołdawscy goście zamieszkali, jak to zawsze bywa przy okazji goszczenia delegacji zagranicznych, w Internacie Zespołu Szkół w Staszowie. Oprócz treningów związanych z występami na dożynkach zwiedzili już pokamedulski klasztor w Rytwianach i pałac w Kurozwękach. Jak zwykle gościnnie zostali przyjęci w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie. Szczególnym powodzeniem cieszy się powiatowa pływalnia, z której Mołdawianie korzystają niemalże każdego wieczora.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png