Spotkanie z Ambasadorem

phoca thumb l 1W tym roku, w dniu 3 września br., na Gali Koncertowej z okazji 24. rocznicy Niepodległości Ukrainy, powiat staszowski reprezentowali: starosta Michał Skotnicki i członek Zarządu Powiatu Jerzy Chudy.

    Tradycyjnie, oprócz kosza niebiesko-żółtych kwiatów, wykonanego przez jedną ze staszowskich kwiaciarni, starosta staszowski Michał Skotnicki przekazał ambasadorowi nadzwyczajnemu i pełnomocnemu Ukrainy w Polsce Andrijowi Deszczyci list z życzeniami w języku ukraińskim, w którym, w tłumaczeniu, czytamy m.in. ,,…Serdecznie życzę Panu Ambasadorowi i Pańskim Współpracownikom, jak również wszystkim Ukraińcom, spokoju i poszanowania praw obywateli we wschodnich obwodach Ukrainy oraz spełnienia planów i dążeń Narodu Ukraińskiego na drodze integracji z Unią Europejską. Jestem przekonany, że mimo różnych uwarunkowań i przeciwności, uda się obydwu stronom obecnego konfliktu, w niedalekim czasie, wypracować taki kompromis, który zadowoli wszystkich i umożliwi spokojną pracę dla dobra ukraińskiego Państwa i Narodu…”.
    Witając zaproszonych gości, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia powiedział, m.in.: ,,…W roku 1991 cieszyliśmy się tym, że drogą pokojową odzyskaliśmy wolność. Natomiast dziś płacimy niezwykle wysoką cenę za naszą tożsamość europejską i niepodległość. Płacimy wartością najwyższą – życiem ludzkim. W tej chwili, na wschodnich rubieżach kraju, żołnierze ukraińscy bronią nie tylko naszej integralności terytorialnej i swobody, ale również bronią wartości europejskich i demokracji. Nazwa Gali ,,Ukraina Polsce” jest wymowna. Pragniemy w ten sposób podziękować Polsce i Polakom za to, że jesteście z nami od samego początku w tych najtrudniejszych współczesnych dziejach naszego Narodu i Państwa. Chcemy podziękować Wam nie tylko słowem, ale również piękną muzyką i sztuką naszych najlepszych artystów. Przeżyjmy razem dzisiejszy wieczór z myślami o Ukrainie i o Polsce, o pokoju, o naszej przyjaźni i wspólnej europejskiej przyszłości”.

    Pucharu z godłem Rzeczypospolitej, herbem województwa i powiatu przekazał ambasadorowi Andrijowi Deszczyci członek Zarządu Powiatu Jerzy Chudy. Spotkanie było także okazją do spotkania i rozmowy z poprzednim ambasadorem Ukrainy w Polsce Markijanem Malskym i jego małżonką Martą.

                                    Tekst: Jan Mazanka
                                    Foto: Lucjan Piotrowski

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png