Starostowie Dożynek Powiatowych 2019

Utworzono: czwartek, 08, sierpień 2019

Funkcję tegorocznych starostów dożynek powiatu staszowskiego, które odbędą się w niedzielę 25 sierpnia br. w Bogorii, pełnić będą: Izabela Siwek-Oleś z Budzisk w gminie Łubnice i Sylwester Witaszek z Samotni w gminie Bogoria.

   phoca thumb l 1 Pani Izabela, wraz z mężem Grzegorzem, od 15 lat prowadzi 10 ha gospodarstwo nastawione na produkcje ogórków szklarniowych i kapusty białej, a także zbóż jarych i ozimych. Posiadają wszystkie niezbędne maszyny potrzebne w gospodarstwie. Od 2010 roku, zajmują się także działalnością handlową poza granicami kraju. W 2017 roku założyli w Czechach firmę eksportującą owoce i warzywa.
    Pani Izabela jest mgr politologii, absolwentką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Była radną gminy Łubnice w latach: 2010-2018. Jest członkinią Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziskach. Czynne zaangażowana w grupy nieformalne oraz w pozyskanie dotacji w licznych konkursach. Pełni funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Budziskach. Członek Wojewódzkiej Rady „Solidarności” Rolników Indywidualnych oraz przedstawiciel na terenie gminy Łubnice stowarzyszenia „Ogólnopolski Związek Producentów Warzyw”. Od 2018 sołtys wsi Budziska oraz przedstawicielka do Rady Powiatowej w Staszowie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.   Państwo Olesiowie mają 2 synów: 14-letniego Igora i 5-letniego Karola.   

    phoca thumb l 5Pan Sylwester, wraz z żoną Eweliną gospodaruje na 80-hektarowym gospodarstwie, nastawionym na produkcję mleka, którego roczna produkcja od 40 krów rasy holsztyno-fryzyjskiej, wynosi ponad 300 tys. litrów. Remont stada prowadzony jest w oparciu o własne jałówki, których aktualnie w gospodarstwie jest 37. Pasze, zarówno objętościowe, jak i mieszanki treściwe, produkowane są z własnych upraw: zbóż, koniczyny, kukurydzy i lucerny. W gospodarstwie są wszystkie niezbędne maszyny, m.in.: 4 ciągniki, kombajn, rozrzutnik obornika, przyczepy.
    Pan Sylwester jest absolwentem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Klimontowie oraz Studium Rolniczego, aktywnie działa w Ochotniczych Strażach Pożarnych. W 2015 roku, w Plebiscycie ,,Echa Dnia”, uzyskał znaczący sukces, zdobywając tytuł ,,Rolnika Roku Powiatu Staszowskiego”, jednocześnie zajął 7. miejsce w województwie świętokrzyskim. Nagrodą w plebiscycie był, m.in. wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Pan Sylwester, podobnie jak starościna dożynek pani Izabela, jest także przedstawicielem do Rady Powiatowej w Staszowie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Państwo Witaszkowie posiadają troje dzieci: 9-letniego Jakuba, 8 letniego Kacpra i 2–letnią Zuzię.

 

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

   

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech