Z wakacyjnej lekcji historii szydłowskich strzelców

Utworzono: środa, 31 lipiec 2019

phoca thumb l 5W tym roku, dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, szydłowscy strzelcy zmienili program zajęć wakacyjnych. Zrezygnowano z tradycyjnego udziału w zlocie drużyn strzeleckich na wybrzeżu koło Gdyni, na rzecz podróży do: Mokrej, Warszawy i Krakowa.

    W pierwszą podróż, w dniu 8 lipca br., szydłowscy strzelcy udali się do Częstochowy i dalej do Mokrej, miejsca jednej z pierwszych i najkrwawszych bitew 1 września 1939 roku, gdzie Wołyńska Brygada Kawalerii, pod dowództwem płk dypl. Juliana Filipowicza, stawiła opór 4 Niemieckiej Dywizji Pancernej, niszcząc na przedpolu ponad 100 czołgów i pojazdów mechanicznych.  
    Następnie w Krakowie, w dniu 15 lipca br., strzelcy tradycyjnie zaciągnęli warty honorowe w Grobach Królewskich, przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego i sarkofagu pary prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Z kolei w Warszawie, w dniu 18 lipca br., zaciągnięciem wart honorowych i wystawieniem pocztów sztandarowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza, uczczono poległych żołnierzy na wszystkich frontach obydwu wojen światowych. W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, większość czasu przeznaczonego na wizytę w stolicy, poświęcono na zwiedzenie Muzeum Powstania i miejsc związanych z tym tragicznym zrywem, okupionym śmiercią ponad 200 tys. mieszkańców Warszawy i samych powstańców. Znicze zapalono na grobach powstańczych na Wojskowych Powązkach, jak również przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich. Nie zapomniano także o poległych w katastrofie smoleńskiej, a także o twórcy niepodległego państwa polskiego marszałku Józefie Piłsudskim, którego pomnik stoi przed Dowództwem Garnizonu Warszawa
    Realizacja wakacyjnego spotkania z historią nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc sponsorów, którymi w tym roku byli: Starostwo Powiatowe w Staszowie, Urząd Miasta i Gminy Szydłów, Kongres Polaków w Szwecji, Ekoplon S.A. w Grabkach Dużych, Emizet Sp. z o.o. w Szydłowie, Bank Spółdzielczy w Szydłowie oraz Elchłod Poniewierski Kielce. Wszystkim ww. darczyńcom serdecznie dziękujemy.

                            Tekst i foto: Szydłowscy strzelcy

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech