Z finałowych walk zapaśniczych dziewcząt

Utworzono: poniedziałek, 06, maj 2019

phoca thumb l 53W dniach 2 i 3 maja br., podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Mężczyzn w Zapasach w Stylu Klasycznym oraz w Zapasach Kobiet, o tytuły mistrzyń Polski walczyły dziewczęta. Frekwencja zawodniczek dopisała, do Staszowa przyjechało 139 zapaśniczek z 56 klubów reprezentujących 15 województw, nie było reprezentacji województwa małopolskiego. Sędzią głównym zawodów był Witold Ciemierz – wiceprezes ds. sędziowskich Polskiego Związku Zapaśniczego, a cały zespół sędziowski liczył 15 osób.


    Podczas dwudniowych zmagań na matach Powiatowego Centrum Sportowego w Staszowie, dziewczęta stoczyły ogółem 234 walki. Najwięcej pojedynków zostało rozstrzygnięte przez położenie na łopatki  - 142 walki, tj. 61%, na punkty zwyciężyło 47 zapaśniczek, tj. 20 % i niewiele mniej bo 45 dziewcząt, tj. 19%, wygrało swoje pojedynki w skutek przewagi. Kibice powiatu staszowskiego szczególnie emocjonowali się pojedynkiem o złoty medal w wadze 61 kg, gdzie nasza zapaśniczka Weronika Kapinos z MKS CZARNI Połaniec spotkała się z Urszulą Piotrowską z MKS CEMENT  GRYF Chełm. Po zaciętej i wyrównanej walce, pod koniec pojedynku  przewagę uzyskała Urszula i to ona zwyciężyła, tym samym Kamili przypadł zaszczytny tytuł wicemistrzyni Polski, serdecznie gratulujemy.   
    W dniu 3 maja, do uczestników Olimpiady dołączył wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron, m.in.: trzynastokrotny mistrz Polski w zapasach, dwukrotny mistrz Europy, mistrz świata z San Diego USA, 1979 r. i  czterokrotny wicemistrz świata oraz srebrny medalista olimpijski z Moskwy 1980 r.     
    Finałowe walki dziewcząt, podobnie jak i mężczyzn, stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły kibicom wielu emocji, podobnie jak i trenerom oraz członkom ekip, którzy z pewnością mogą być dumni z  postaw na matach i poziomu sportowego swoich podopiecznych. Ogółem w 5-dniowej Olimpiadzie udział wzięło 299 zapaśników i zapaśniczek, stoczono w sumie 504 walki.
    W czasie ostatniego dnia  Olimpiady, oprócz wręczenia najlepszym zapalniczkom medali i pucharów, członkowie Zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego, nagrodzili  pamiątkowymi grawertonami przedstawicieli władz samorządowych powiatu oraz miasta i gminy, a także organizatorów Olimpiady – pracowników Powiatowego Centrum Sportowego. Złote medale PZZ za swoją pracę trenerską i wkład w popularyzację zapasów otrzymali trenerzy z powiatu staszowskiego Tadeusz Szkwarek i Wiktor Skrobacz. Pamiątkowy grawerton ,,za wybitne osiągnięcia sportowe w kraju i na arenie międzynarodowej, wieloletnią pracę trenerską oraz wkład w rozwój zapasów w Polsce” otrzymał także Władysław Olejnik  - m.in. 6-krotny mistrz Polski w zapasach w stylu wolnym, a także srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy.
    Członkowie Zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego podkreślali bardzo wysoki poziom organizacyjny Olimpiady, podobnie jak to było w przypadku organizacji podobnych zawodów rangi ogólnopolskiej w roku ubiegłym i w 2017. Tak więc z pewnością już teraz możemy zaprosić kibiców na podobne zawody w roku przyszłym lub najdalej za 2 lata.

                                    Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech