Staszowska Szachomania – podsumowanie projektu

Utworzono: wtorek, 11, grudzień 2018

12Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni – mawiał Paul Morphy, amerykański szachista. Takie motto przyświecało realizacji projektu „Staszowska Szachomania – Junior & Senior na jednej szachownicy”, który był realizowany przez grupę nieformalną „Staszowska Szachomania” przy współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.


W ramach projektu odbywały się międzypokoleniowe, bezpłatne zajęcia szachowe dla juniorów i seniorów, wielki turniej szachowy oraz konkurs „Junior&Senior Nasza Historyczna Szachownica”. Projekt zrealizowano w ramach programu grantowego Działaj Lokalnie 2018. Podsumowanie projektu połączone z wręczeniem nagród w konkursie historycznym, odbyło się w Liceum w dniu 8 grudnia br. Uczestników projektu i przybyłych gości w progach szkoły powitała dyrektor Anna Karasińska, po czym realizatorzy projektu omówili jego główne cele i zadania. Nagrody w konkursie na historyczną międzypokoleniową szachownicę wręczyli: przewodniczący Rady Powiatu w Staszowie Grzegorz Rajca, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, dyrektor LO Anna Karasińska i dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie Andrzej Poniewierski.
Trener szachowy Anna Kot – prezes LUKKS Kielce w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na osiągnięcia staszowskich szachistów oraz podziękowała im za wiele wspólnych miesięcy treningów i doskonalenia umiejętności. Radę i Zarząd Powiatu w Staszowie reprezentował przewodniczący Grzegorz Rajca, który podziękował realizatorom za wniesioną pracę i zaangażowanie, a szachistom i ich rodzinom życzył zdrowia i wszelkiej pomyślności z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Po zakończeniu części oficjalnej i wręczeniu podziękować dla sponsorów, młodzi szachiści zostali zaproszeni na poczęstunek, a później na kolejne zajęcia, gdyż umiejętność gry w szachy zdobywa się latami. Jest to dyscyplina sportowa, która od zawodnika wymaga wiele godzin praktycznych ćwiczeń oraz umiejętności posunięć strategicznych.
                        
                        

Tekst i foto: Paulina Majczak

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech